deficytowe zawody

Zawody deficytowe w Polsce – jak pozyskiwać trudno dostępnym pracowników poprzez kształcenie dualne?

redakcja serwisu | 29 czerwca 2022 | Komentarze: 0

Wobec sytuacji na rynku pracy w naszym kraju wiele przedsiębiorstw boryka się z brakiem kandydatów do zatrudnienia. W jaki sposób kształcenie dualne może pomóc zrekompensować braki kadrowe? Jakie zawody są deficytowe w Polsce i warto w związku z tym rozpocząć ich dodatkowe kształcenie?

Zawody deficytowe w Polsce

Zgodnie z badaniem Barometr Zawodów w Polsce w 2022 roku mamy 30 zawodów uważa się za deficytowe. Wśród nich wymienia się między innymi zawody medyczne, ale także związane z branżą produkcyjną. Na rynku brakuje przede wszystkim elektryków, elektromechaników i elektromonterów, a także operatorów obrabiarek skrawających, specjalistów obróbki drewna i stolarzy, spawaczów i ślusarzy. Problemy ze znalezieniem pracowników ma również branża budowlana czy automotive, brakuje np. mechaników samochodowych oraz kierowców zawodowych. Co istotne, po raz pierwszy w historii badania nie wykazano zawodów nadwyżkowych, a więc takich, w których liczba kandydatów jest znacznie wyższa niż dostępne oferty pracy.

Z czym borykają się przedsiębiorstwa?

Brak kandydatów na rynku pracy w niektórych wypadkach może oznaczać znaczące podnoszenie proponowanego wynagrodzenia, co niekiedy może być ekonomicznie ryzykowne. Natomiast rekrutacje osób bez doświadczenia niestety przypominają loterię. Mimo weryfikacji kandydata nie mamy pewności, że ten pozostanie w zakładzie pracy po okresie próbnym. Naraża to przedsiębiorstwo na straty finansowe związane z uruchomieniem nowej rekrutacji i szkoleniem kolejnego kandydata. Ponadto w dłuższej perspektywie cierpią etatowi pracownicy, którzy z racji braków kadrowych są zmuszeni pracować więcej. Może to skutkować wydłużającą się absencją (np. wskutek zwolnień lekarskich), co także obniża sprawność operacyjną firmy.

Jak pozyskać młodego pracownika z doświadczeniem?

Rozwiązaniem problemów kadrowych w przedsiębiorstwach produkcyjnych jest kształcenie dualne. To niemiecki system kształcenia, w ramach którego dzięki współpracy firmy oraz placówki edukacyjnej uczniowie nabywają praktyki w zakładzie pracy. Obie instytucje tworzą taki program nauczania, który łączy typową naukę szkolną z przedmiotami i zajęciami praktycznymi. Dla uczniów oznacza to, że nabywają niezwykle cennego doświadczenia w firmie, w której mogą podjąć zatrudnienie zaraz po ukończeniu szkoły. W systemie dualnym uczniowie nabywają niezbędnych kwalifikacji w trakcie nauki, a także otrzymują wynagrodzenie za wykonywaną pracę na rzecz firmy. Rozwiązanie to pozwala przedsiębiorstwom lepiej planować działania i poziom zatrudnienia. Ponadto przyszli pracownicy mają wspomniane doświadczenie zawodowe, ale również są już związani emocjonalnie z firmą, doskonale wiedzą, jak funkcjonuje. Nie wymagają więc dodatkowych szkoleń czy rekrutacji. Jednocześnie zakład pracy dzięki współpracy z placówką edukacyjną zacieśnia więzi z lokalną społecznością i buduje swoją markę w regionie.

Chcesz, aby i Twój zakład pracy wykorzystał możliwości, jakie daje kształcenie dualne? Jako Edunet Polska – platforma działająca przy Polsko-Niemieckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej – wspieramy firmy w poszukiwaniu odpowiedniej szkoły, a także podczas nawiązywania współpracy i dalszych działań.

Portal superinformator.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy publikowanych przez czytelników. Komentarze niezgodne z polskim prawem będą usuwane. Na naszym portalu każdy ma prawo do wyrażenia swojego zdania. Zapraszamy do wzięcia udziału w dyskusji.

Napisz komentarz