Wiszące fotele ogrodowe cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony konsumentów. Wciąż jednak zdarzają się sytuacje, kiedy nie wiemy, jak je poprawnie zamontować. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?
Jak montować wiszące fotele?
Problem, który może sprawić, że wiszące fotele ogrodowe spadną, to metoda, jakiej używamy do powieszenia ich. Zanim uznamy, że wszystkie prace są już zakończone, zawsze powinniśmy fotel i upewnić się, że wszystkie złącza są prawidłowo zamocowane. Gdy je instalujesz, używaj klucza dołączonego przez producenta do zestawu. Daje to pewność, że będzie pasował on do Twojego typu krzesła.
Jeśli nie masz dostępu do klucza, możesz użyć śrubokręta, aby usunąć śruby, które są zbyt ciasne lub dokręcić te, które wciąż wydają się luźne. Warto poświęcić temu procesowi sporo uwagi. Upadek z niewłaściwie zamontowanego fotela wiszącego, bez względu na to, czy jest to fotel kula na balkon, czy fotel huśtawka do pokoju, może być bardzo bolesny.
Poświęć odpowiednio dużo uwagi łańcuchowi zabezpieczającemu
Jeśli chcesz cieszyć się z wiszącego fotela w domu lub na balkonie, to pamiętaj o tym, że po usunięciu łańcucha zabezpieczającego należy odciąć tkaninę sieciową od korpusu krzesła. Trzeba wtedy uważać, aby tkaninę sieciową przeciąć tylko w części, w której ma być podnoszone krzesło. Jeżeli jest ona zbyt ciasna, należy zdejmować ją bardzo wolno, najlepiej w asyście drugiej osoby.
Przed zamontowaniem ramy należy ponownie umieścić łańcuch zabezpieczający w podstawie. W tym celu nie należy używać zbyt luźnych siatek. Powinny spełniać one pewne normy i standardy. Renomowani producenci zwykle umieszczają też informację o tym, jaki jest maksymalny udźwig takiego urządzenia.
Zleć kontrolę profesjonaliście
Cena i jakość krzeseł często pozostawiają wiele do życzenia. Jeśli mimo usilnych starań, wybrane elementy wciąż mają luzy, a konstrukcja nie wygląda zbyt stabilnie, to zawsze warto rozważyć skorzystanie z pomocy specjalisty, który dokładnie przytwierdzi konstrukcję na przykład w domu czy na balkonie.
Czasem problematyczny może okazać się wybór ściany. Nie każda ma na tyle dużą wytrzymałość, że poradzi sobie z długotrwałą pracą pod obciążeniem. Problem może być szczególnie odczuwalny w tak zwanym starym budownictwie, czyli w blokach z wielkiej płyty.
Może na przykład okazać się, że mamy w mieszkaniu ścianę z niezbyt wytrzymałego kartongipsu, który nie może pochwalić się zbyt dużą nośnością i wytrzymałością. Specjalista na pewno pomoże i być może uda się zamontować konstrukcję na takiej ścianie, jednak to skomplikowany proces.
Z drugiej strony, jeśli trafimy na przykład na wzmocnioną ścianę nośną, to już samo wwiercenie się w nią może być dużym wyzwaniem. Bez profesjonalnej wiertarki udarowej osiągnięcie wymaganej przez producenta fotela ogrodowego wiszącego głębokości będzie trudne. To kolejne przesłanki, które stoją za tym, by nie bać się dzwonić do fachowców. Ostatecznie, chodzi przecież o nasze bezpieczeństwo. Warto też zwrócić uwagę na jakość samego fotela. Jak wybrać najlepszy? Zapoznaj się z poradnikiem na portalu RMF.