Ciąża – niezwykłe i bardzo wymagające dla organizmu 9 miesięcy, kiedy to ciało przyszłej mamy będzie podlegać przemianom, potrzebując przy tym większej ilości składników odżywczych niż dotychczas.
To, co je ciężarna, jest głównym źródłem składników odżywczych dla rozwijającego się płodu, więc warto zwracać szczególną uwagę na to, co znajduje się w naszym jadłospisie. Jak powinna wyglądać dieta dla ciężarnych – co należy włączyć do diety, a co koniecznie z niej wyeliminować?
Prawidłowa dieta dla ciężarnych – najważniejsze zasady
Istnieje kilka uniwersalnych wskazówek, odnośnie sposobu odżywiania przyszłej mamy, których warto się trzymać. Należy spożywać 5-6 pełnowartościowych posiłków dziennie i to w miarę możliwości o stałych porach. Regularne jedzenie pozwoli utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi i uniknąć napadów głodu.
Jeżeli kobiecie w ciąży dokuczają mdłości, zaleca się zjedzenie pierwszego posiłku jeszcze przed wstaniem z łóżka. Sprawdzonymi sposobami na ciążowe nudności jest pogryzanie migdałów oraz włączenie do swojej diety naparu z imbiru, lub stosowanie go w wersji sproszkowanej jako np. dodatek do ciasteczek czy owsianki.
Warto, aby w każdym posiłku pojawiały się warzywa: najlepiej surowe, blanszowane lub gotowane na parze. Są bogactwem nie tylko witamin, ale i błonnika, który pomaga walczyć z zaparciami — a to niestety częsta przypadłość wśród ciężarnych pań. Jeżeli ktoś nie przepada za warzywami, dobrym pomysłem może okazać się przemycenie sobie ich porcji w postaci świeżo przyrządzonego koktajlu owocowo-warzywnego. W przypadku źródeł węglowodanów należy sięgać po te wartościowe – np. kaszę jaglaną, komosę ryżową (quinoa) czy kaszę gryczaną.
Bezwzględnie należy ograniczyć spożycie słodyczy oraz słonych przekąsek. Ochotę na coś słodkiego, można zbyć orzechami oraz suszonymi owocami. Źródłem wartościowych tłuszczów będą tłuste ryby morskie, olej lniany jak również oliwa z oliwek, pestki i dobrej jakości mięso.
Należy pamiętać, że w czasie ciąży, zakazane produkty pochodzenia zwierzęcego niepoddane obróbce termicznej, ze względu na ryzyko zakażeń mikrobiologicznych, stąd kategorycznie należy unikać potraw typu tatar, sushi (chyba że wersja bez ryby), dań zawierających surowe jaja (np. niektóre desery) czy serów produkowanych z mleka surowego (niepoddawanego homogenizacji czy pasteryzacji).
Bardzo istotne jest też dobre nawodnienie organizmu – przyszła mama powinna wypijać ok. 2-3 litry niesłodzonych napojów dziennie, w postaci wody mineralnej, ziołowych herbat (ale uwaga! Nie wszystkie zioła są wskazane dla ciężarnych) czy świeżo wyciskanych soków.
Dlaczego odpowiednie odżywianie w czasie ciąży jest tak ważne?
Zdrowe odżywianie w ciąży w znacznym stopniu wpływa na zdrowie dziecka. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że mowa nie tylko o prawidłowym rozwoju w okresie życia płodowego, ale też w dzieciństwie, jak i w życiu dorosłym. Co więcej, sposób odżywiania się jest istotny również, jeżeli o samopoczucie mamy. Prawidłowa dieta dla ciężarnych to więc inwestycja w zdrowie dziecka.