konpensata faktury

Na czym polega kompensata faktury?

redakcja serwisu | 17 października 2022 | Komentarze: 0

Wzajemne transakcje pomiędzy poszczególnymi kontrahentami mogą być obecnie rozliczane już nie tylko bezgotówkowo za pomocą przelewu, poprzez płatność gotówką, ale także korzystając z kompensacji faktury. Jeżeli obie strony wyrażą zgodę na taką formę rozliczenia, a dodatkowo są one dla siebie jednocześnie dłużnikami i wierzycielami, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wzajemnie regulowały wobec siebie zobowiązania poprzez kompensatę faktur. Na czym dokładnie polega ta metoda? Podpowiadamy.

Czym jest kompensata faktury?

Wielu przedsiębiorców nawet nie zdaję sobie sprawy z tego, że istnieje taka metoda. Dodatkowo zazwyczaj nie są świadomi tego, na czym polega kompensata faktury. W kodeksie cywilnym jest ona nazywana potrąceniem i wykorzystywana w sytuacji, kiedy dwóch przedsiębiorców ma wobec siebie zobowiązania. Wówczas w całości lub w części mogą być one uregulowane poprzez potrącenie, a więc obniżenie jednego z nich do wysokości wierzytelności niższej.

Przedstawiając to zagadnienie na przykładzie: firma A ma zobowiązanie wobec przedsiębiorstwa B w wysokości 15000 zł. Z kolei firma B jest zobowiązana zapłacić przedsiębiorstwu A 5000 zł. W takiej sytuacji jeżeli przedstawiciele tych dwóch firm wyrażą na to zgodę, zobowiązanie opiewające na wyższą kwotę będzie można pomniejszyć o wartość zobowiązania niższego. W takiej sytuacji więc firma B pomniejsza zobowiązanie firmy A wobec siebie o 5000 zł, które powinna jej zapłacić. Wówczas przedsiębiorstwo A musi przekazać firmie B jedynie 10 000 zł

Kiedy możliwe jest korzystanie z kompensaty faktur?

Warunki korzystania z kompensaty faktury określa kodeks cywilny, a dokładniej jego artykuł 498. Zgodnie z zapisami prawnymi takie potrącenie możliwe jest tylko wtedy, kiedy dwie strony transakcji są wobec siebie dłużnikami i wierzycielami jednocześnie. Dodatkowo tego typu wierzytelności muszą być wymagalne, a więc w razie potrzeby możliwe jest skierowanie dochodzenia na drodze sądowej. Przedmiotem obu należności powinny być pieniądze lub przedmioty o takiej samej jakości. Dodatkowo kompensata stosowana jest do niższej wierzytelności.

Jak powinna wyglądać umowa kompensaty faktury?

Umowa kompensaty faktury powinna wyglądać tak jak każda inna umowa, a więc należy w niej umieścić datę i miejsce jej zawarcia oraz wszelkie dane obu stron. Jej główną część zazwyczaj stanowi tabela, w której zgromadzone są informacje dotyczące zobowiązań i należności, a także termin ich spłaty. Istotne jest również, by dane te były opatrzone informacjami z faktury, a więc numerem faktury VAT i datą wystawienia tego dokumentu.

Portal superinformator.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy publikowanych przez czytelników. Komentarze niezgodne z polskim prawem będą usuwane. Na naszym portalu każdy ma prawo do wyrażenia swojego zdania. Zapraszamy do wzięcia udziału w dyskusji.

Napisz komentarz