lysienie androgenowe

Łysienie androgenowe: prawda kryjąca się za mitem

redakcja serwisu | 28 grudnia 2021 | Komentarze: 0

Łysienie androgenowe jest częstym, niebliznowaciejącym rodzajem wypadania włosów. Ale to mit, że jest to spowodowane wyłącznie genetyką. Wszystko inne w twoim życiu, takie jak stres i zła dieta, może mieć wpływ na nasilenie wypadania włosów.

Prawda kryjąca się za mitem:

Łysienie androgenowe jest powszechną formą wypadania włosów, która pojawia się u mężczyzn i kobiet przed 50 rokiem życia. Słowo „łysienie” oznacza „wypadać”. U obu płci stan ten powoduje z czasem zauważalne przerzedzenie lub łysienie włosów. Chociaż istnieją pewne elementy genetyczne tego schorzenia, czynniki związane ze stylem życia, w tym dieta, stres i brak snu, mogą odgrywać rolę w jej nasileniu.

Co to jest łysienie androgenowe?

Łysienie androgenowe to rodzaj wypadania włosów, który dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Jest to choroba genetyczna spowodowana nadmiarem dihydrotestosteronu (DHT) w organizmie.

Ta choroba genetyczna powoduje wypadanie włosów na różnym poziomie. Najczęstszym rodzajem łysienia jest łysienie czołowe (co oznacza, że tworzy górną część skóry głowy). Mniej powszechnym typem jest wierzchołek, który wpływa na czubek głowy i boki. Łysienie androgenowe często zaczyna się od rzadkich włosów na czubku głowy, które stopniowo stają się rzadsze, aż zanikają. Może również wpływać na inne obszary, takie jak brwi i rzęsy.

Kto jest zagrożony rozwojem łysienia androgenowego?

Łysienie androgenowe to dziedziczna, genetyczna choroba, która powoduje rodzaj wypadania włosów u osób predysponowanych genetycznie. Częściej występuje u mężczyzn, ale kobiety również mogą na nią cierpieć.

Ryzyko rozwoju łysienia androgenowego jest większe u mężczyzn w wieku powyżej 35 lat, którzy mają rodzinną historię łysienia typu męskiego. Jednak każdy może być podatny na ten stan i istnieje wiele czynników, które prowadzą do utraty włosów, w tym stres, zła dieta i hormony, takie jak estrogen.

Łysienie androgenowe to jeden z najczęstszych rodzajów wypadania włosów. Jeśli masz rodzinną historię łysienia typu męskiego, ryzyko jest wyższe.

Ten rodzaj łysienia dotyka do większość mężczyzn przed osiągnięciem 50 roku życia. Najczęściej występuje u osób z historią nadużyć, zaniedbań lub chorób.

Jakie są najczęstsze objawy łysienia androgenowego?

Wypadanie włosów może być spowodowane wieloma czynnikami, w tym łysieniem androgenowym, infekcjami skóry głowy. Objawy obejmują zmniejszoną gęstość włosów, przerzedzenie włosów w jednym miejscu, zwiększony wzrost włosów wokół krawędzi łysiny, ściemnienie skóry głowy wraz z wiekiem, przedwczesne siwienie i zgrubienie rysów twarzy (takich jak brwi), przewlekłe swędzenie lub pieczenie w niektórych częściach skóry głowy.

Najczęstszymi objawami są łupieżowe łuszczenie się skóry głowy i zwiększony wzrost wypadania włosów.

Jak szybko włosy zaczynają wypadać w przypadku łysienia androgenowego?

Łysienie androgenowe to rodzaj wypadania włosów, który dotyka około 50 milionów ludzi na całym świecie. Dzieje się tak, gdy androgen, męski hormon płciowy, powoduje, że komórki na skórze głowy produkują więcej androgenów. Te androgeny mogą następnie powodować kurczenie się mieszków włosowych i zaprzestanie produkcji włosów.

Szybkość, z jaką ten proces zachodzi, różni się w zależności od osoby, w zależności od wrażliwości na testosteron. Rozpoczęcie procesu może potrwać do 6 miesięcy po zauważeniu wczesnych oznak przerzedzania lub wypadania włosów.

Portal superinformator.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy publikowanych przez czytelników. Komentarze niezgodne z polskim prawem będą usuwane. Na naszym portalu każdy ma prawo do wyrażenia swojego zdania. Zapraszamy do wzięcia udziału w dyskusji.

Napisz komentarz