Jaskra jest bardzo groźną chorobą oczu. Jej konsekwencją jest zanik nerwów wzrokowych, a co za tym idzie – nieodwracalna utrata wzroku. Co ważne, rozwija się ona często nie dając żadnych niepokojących objawów, które mogłyby świadczyć o jej pojawieniu się. Zwykle więc wykrywana jest zupełnie przypadkowo, stąd też lekarze podkreślają ważną rolę, jaką odgrywają badania profilaktyczne, które powinno wykonywać się przynajmniej raz na pół roku zarówno wśród osób starszych, jak i dzieci oraz młodzież. Jak objawia się jaskra i czy można ją leczyć? Podpowiadamy.
Objawy jaskry, które mogą nas zaniepokoić
Wśród objawów jaskry, które powinny skłonić nas do tego, aby udać się na badanie wzroku wymienia się między innymi światłowstręt. Nierzadko podawane wśród pacjentów zmagających się z tą chorobą jest także widzenie tęczowych kół, ale równie często pojawiają się przed oczami mroczki, kiedy spoglądają na źródło światła. Nie wolno bagatelizować również trudności, jakie powstają przy próbie przystosowania się wzroku do zgaszonego światła – po prostu do ciemności. Nie bez znaczenia dla tego, aby udać się do okulisty jest także częste występowanie łzawienia oczu.
Wymienione dolegliwości pojawiają się zazwyczaj w lekkim przebiegu choroby. Kiedy dochodzi do jej zaostrzenia się, można odczuwać także charakterystyczny ból oka. Nie wyklucza się także towarzyszących mu nudności, wymiotów, jak również bóli głowy, a nawet brzucha. Okuliści ostrzegają także przed zaburzeniami pracy serca. Koniecznie udajmy się na badania, jeśli zaobserwujemy u siebie bolesność oka i jego twardość oraz przekrwienie. Często niestety dochodzi w takich sytuacjach do tego, że lekarz zaleci przeprowadzenie natychmiastowej operacji.
Jaskra i jej podział – czynniki ryzyka jej wystąpienia
Wyróżnia się różne rodzaje jaskry. Podział ustanowiony przez Europejskie Towarzystwo Jaskrowe (EGS) wskazuje na: jaskrę pierwotną wrodzoną, jaskry pierwotne otwartego kąta, jaskry wtórne otwartego kąta (JWOK), jaskry pierwotne zamkniętego kąta (JPZK), jaskry wtórne zamkniętego kąta (JWZK).
Wśród czynników ryzyka wystąpienia jaskry wymienia się przede wszystkim uwarunkowania rodzinne. Mowa o pierwszym stopniu pokrewieństwa, a więc zarówno o rodzicach, jak i o rodzeństwie. Kolejna kwestia, to wiek. Choroba ta najczęściej pojawia się u pacjentów, którzy ukończyli już 40. rok życia. Nie bez znaczenia pozostaje także nadciśnienie oraz podwyższony poziom cholesterolu. Warto także wspomnieć o czynnikach ryzyka, które przez wielu są bagatelizowane. Zaliczamy do nich między innymi długotrwały stres, palenie tytoniu oraz zaburzenia krążenia obwodowego.
Leczenie jaskry
Istnieją różne metody, z pomocą których leczy się jaskrę. To, która zostanie zastosowana jest uzależnione od jej zaawansowania. Wśród najmniej inwazyjnych wymienia się przede wszystkim krople i jest to najbardziej popularny sposób na to, aby pozbyć się związanych z nią dolegliwości. Kolejną jest laser, a następną trabekulektomia czyli klasyczna chirurgia.
Odwiedź stronę sklepu Twoje Soczewki, w ofercie którego znajdziesz różnorodne soczewki kontaktowe, każdy rodzaj płynu do ich pielęgnacji i akcesoria soczewkowe, a także bogatą ofertę okularów i na pewno wybierzesz produkty idealne dla Ciebie. Zapraszamy!