powerkiting latawce

Powerkiting – latawce nie muszą być nudne!

redakcja serwisu | 11 marca 2021 | Komentarze: 0

Puszanie latawców to rozrywka nie tylko dla rodziców z dziećmi. Latawiec został po raz pierwszy użyty w Chinach, a jego historia sięga czasów starożytnych. Dzisiaj obserwuje się wykorzystanie urządzeń na szeroką skalę w sporcie, przede wszystkim ekstremalnym. 

Czym jest powerkiting?

Powerkiting to po prostu puszczanie latawca. Dla początkujących i niezaawansowanych stanowi rozrywkę, która opiera się o sterowanie zabawką w powietrzu, natomiast zaawansowany powerkiting polega na wykonywaniu zróżnicowanych akrobacji w powietrzu. Tym samym umożliwia uniesienie się nad powietrznią ziemi. Jednakże do etapu akrobacji można przystąpić dopiero po opanowaniu do perfekcji zasad działania manetek. 

Początkujący doskonalą swoją umiejętność operowania latawcem w powietrzu wykonując podstawowe ćwiczenia ręcznie. Uzyskanie wprawy wymaga poznania okna wiatrowego i mechanizmu działania linek. Opanowanie zasady działania manetek jest zdecydowanie fundamentem, który pozwala na osiągnięcie precyzji w sterowaniu. Powerkiting uznawany jest jednak za sport siłowy, gdyż obsługa latawca uwzględnia zaangażowanie w ćwiczenia ogólnorozwojowe. Aby nie zniechęcić się zbyt szybko, wskazane jest wcześniejsze przygotowanie się do puszczania latawca. Ważna jest kwestia wypracowania mięśni ramion. Jeżeli chodzi o nawierzchnię, może nią być dowolna przestrzeń, zarówno w mieście, jak i na łonie natury. 

Jakich sprzętów wymaga powerkiting?

Latawce dzielą się na wiele rodzajów, w zależności od praktykowanego sportu. Dla początkujących warto wybrać latawiec podstawowy, z ograniczoną liczbą linek. Na początku bardzo ważne jest przyswojenie podstawowych ruchów, które umożliwiają skuteczne sterowanie latawcem. 

Latawce sterowane akrobacyjne, przykładowo latawiec sterowany FUN YOUR FLIGHT FYF 500 Carbon marki ORAO, jest idealnym rozwiązaniem dla osób pragnących zacząć swoją przygodę z akrobacjami. Przemyślana konstrukcja i wysoka jakość tworzywa pozwalają na utrzymanie równowagi na krótkich odcinkach. Dzięki temu możliwe jest rozpoczęcie wykonywania podstawowych kombinacji ruchów. 

Od czego warto zacząć uprawiając sport amatorsko?

Zobacz latawce i akcesoria do nich. W ofercie sklepu Decathlon znajdują się zarówno latawce wyczynowe służące do skomplikowanych akrobacji powietrznych, jak i zabawki dziecięce, które można puszczać nad brzegiem morza lub na łące. Zróżnicowana oferta pozwala odnaleźć latawiec idealnie pasujący nie tylko do preferencji, ale również do umiejętności. 

Zaczynając uprawiać sport, warto zadbać o własną kondycję fizyczną. W tym celu rekomendowane jest uprawianie joggingu, bądź regularne pływanie. Ważne są ćwiczenia ogólnorozwojowe, gdyż sterowanie latawcem wymaga permanentnego unoszenia rąk. Aby było to komfortowe od początku, warto wykonywać ćwiczenia siłowe, ze szczególnym uwzględnieniem mięśni obręczy barkowej, bicepsów oraz tricepsów. Wytrenowanie kończyn górnych pozwoli na bezpieczne i bardziej profesjonalne uprawianie sportów na świeżym powietrzu. 

Jakiego sprzętu używają profesjonaliści?

Profesjonaliści, którzy opanowali do perfekcji mechanizm sterowania manetkami, powinni zdecydować się na bardziej zaawansowany sprzęt. Osoby uprawiające powerkiting skłaniają się również w kierunku innych sportów. Warto wspomnieć przede wszystkim o dyscyplinach takich jak:

1). Landkiting, polegający na wykorzystaniu latawców pociągowych. Latawiec umożliwia dynamiczne przemieszczanie się po twardej powierzchni. Zaawansowani sportowcy używają do tego celu deski mountainboardowej, wózka kite buggy lub rolek terenowych. W zależności od własnych preferencji, można wybrać jeden z trzech wymienionych sposobów na przemieszczanie się za latawcem. Jednakże zdecydowanie najczęściej sportowcy decydują się na mountainboardy, np. z firmy ASSASSIN

2). Snowkiting uznawany jest za sport ekstremalny. Polega na ciągnięciu się za latawcem w górach mając na nogach narty, bądź snowboard. Do tej aktywności sportowy wykorzystują przeważnie latawce trakcyjne, np. firmy ORAO. 

3). Kitesurfing to zdecydowanie najpopularniejszy sport, w którym zastosowanie znajduje latawiec. Wodna dyscyplina również zalicza się do ekstremalnych, gdyż wymaga wykazywania się kilkoma złożonymi umiejętnościami, w tym pływaniem. 

Powerkiting to sport dla początkujących, który pozwala na uzyskanie umiejętności możliwych do wykorzystania w przypadku innych aktywności. Dyscypliny wykorzystujące latawce gwarantują dużo satysfakcji, zarówno latem, jak i zimą. Sklepy sportowe posiadają bardzo szeroką ofertę przyrządów i akcesoriów do uprawiania sportów na świeżym powietrzu z latawcami. Poczynając od profesjonalnego stroju, aż do desek, trapezów oraz latawców przystosowanych do środowiska wodnego lub górskiego. W Polsce istnieje wiele miejsc, które są idealne do uprawiania nie tylko kitesurfingu, ale również snowsurfingu czy landkitingu. Najważniejszym czynnikiem, który trzeba wziąć pod uwagę, jest odpowiednia siła wiatru. 

Portal superinformator.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy publikowanych przez czytelników. Komentarze niezgodne z polskim prawem będą usuwane. Na naszym portalu każdy ma prawo do wyrażenia swojego zdania. Zapraszamy do wzięcia udziału w dyskusji.

Napisz komentarz