Budżet na święta – jak go dobrze rozplanować?

redakcja serwisu | 29 listopada 2021 | Komentarze: 0

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się do nas wielkimi krokami. Już niedługo konieczne będzie zaproszenie gości, ugotowanie świątecznych potraw i zakup prezentów. Niestety – wszystkie te rzeczy kosztują i jeśli nie sporządzimy planu wydatków, może się okazać, że pochłoną one znacznie większą część budżetu domowego, niż to początkowo zakładaliśmy. Jak więc rozplanować budżet na święta w taki sposób, żebyśmy nie wydali na to fortuny? 

Po pierwsze – zacznij planować wcześniej

Budżet na święta, dokładnie tak samo jak budżet domowy, wymaga odpowiedniego przygotowania. Oczywiście można postawić na spontaniczne zakupy, ale wtedy znacznie zmniejszymy swoje szanse na ograniczenie świątecznych wydatków. Stanie się tak zwłaszcza wtedy, kiedy postanowimy zrobić zakupy na ostatnią chwilę. Właściciele sklepów tylko czekają na to, aż przed świętami tłumnie ruszymy zrobić u nich zakupy, odpowiednio wcześniej windując ceny.

Organizacja naszych planów zakupowych to zupełna podstawa, jeśli nie chcemy wydać na święta majątku. Sporą część kosztów da się zredukować, jeśli część niezbędnych rzeczy kupimy wcześniej. Nie dotyczy to tylko produktów spożywczych, ale także prezentów. Zdecydowanie warto jest je kupić, zanim ich cena wystrzeli do góry.

Po drugie – umiar!

Gościnność Polaków jest znana na całym świecie. Wielu mieszkańców innych krajów, kojarzy nas właśnie z tym, że uwielbiamy urządzać przyjęcia i zapraszać na nie całą swoją rodzinę. Popularne powiedzenie „zastaw się a postaw się”, nie wzięło się przecież znikąd. Żeby ograniczyć zbędne wydatki przed świętami, powinniśmy się zastanowić, czy na pewno potrzebujemy tak dużej ilości jedzenia i napojów. Tradycyjne dwanaście potraw może się okazać zbyt dużą ilością pożywienia dla kilku osób.

Teoretycznie, zawsze lepiej jak będzie czegoś za dużo, niż jakby miało tego zabraknąć. Tak jest, ale tylko w teorii – bardzo duża ilość świątecznego jedzenia jest później wyrzucana, gdyż po prostu ktoś przygotował go zbyt dużo. Przemyśl jeszcze raz wszystkie swoje plany zakupowe i zastanów się, czy aby na pewno potrzebujesz aż tyle składników.

Po trzecie – plan wydatków

Bardzo dobrym narzędziem, którego możemy użyć przy organizowaniu świątecznego budżetu, jest plan wydatków. Usiądźmy i zastanówmy się przez chwilę – ile osób zaprosimy, jakie prezenty im kupić, ile planujemy ugotować potraw, jakie ozdoby świąteczne będą nam potrzebne do dekoracji. Chwila zastanowienia się nad tymi kwestiami, jest w stanie oszczędzić nam wielu problemów w przyszłości.

Wszystkie nasze wyliczenia najlepiej jest sporządzić na kartce. Daje nam to kilka korzyści – po pierwsze, łatwiej nam będzie wykonać zakupy, dysponując odpowiednią listą. Unikniemy w ten sposób nieprzewidzianych wydatków. Po drugie, umieszczenie planu wydatków świątecznych na kartce to zobowiązanie, by tego planu przestrzegać. Zawsze podchodzimy bardziej odpowiedzialnie do skonkretyzowanych rzeczy – jeśli plan wydatków będzie tylko w naszych myślach, znacznie zwiększamy szansę, że nie będziemy go przestrzegać.

Portal superinformator.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy publikowanych przez czytelników. Komentarze niezgodne z polskim prawem będą usuwane. Na naszym portalu każdy ma prawo do wyrażenia swojego zdania. Zapraszamy do wzięcia udziału w dyskusji.

Napisz komentarz