plastik w twoim domu

5 sposobów na ograniczenie plastiku w domu

redakcja serwisu | 10 maja 2021 | Komentarze: 0

Ogrom śmieci, który każdego dnia zalewa naszą planetę powoduje, że dochodzi do znacznego zanieczyszczenia środowiska. Najgorszym z surowców jest plastik, którego jest tak dużo, że jeśli cały zostałby poddany recyklingowi, to wciąż starczyłoby go na kilkanaście lat. Nie dość, że plastiku jest zbyt dużo, to jeszcze bardzo długo się on rozkłada. To znaczy, że każde działanie powodujące ograniczenie zużycia plastiku jest ważnym krokiem w ochronie środowiska.

Ograniczenie zużycia plastiku w gospodarstwie domowym jest dosyć łatwe, a przynosi wiele korzyści w ochronie środowiska. Co więcej, jest to działanie bardzo istotne, choć niektórzy twierdzą, że pojedynczy człowiek nie ma żadnego wpływu, a zmiany muszą wyjść od producentów. Jednak to konsumenci wpływają na sposób działania wielkich firm. To znaczy, że im bardziej świadomych wyborów się dokonuje, tym większa szansa, że koncerny również wprowadzą zmiany. Co więcej, ograniczenie kupowania plastiku sprawia, że wpływamy na jego podaż – chociaż jedna taka osoba nie czyni istotnej zmiany, to kilka, kilkadziesiąt, czy kilkaset już tak. Jak można w łatwy sposób ograniczyć zużycie plastiku w swoim domu?

Torby wielorazowe

Jeden z najprostszych sposobów, który pozwala ograniczyć ogromne ilości plastiku w skali roku. Wystarczy za każdym razem, gdy wychodzi się do sklepu zabierać ze sobą torby wielorazowe na zakupy. Warto również zaopatrzyć się w torby wielorazowe na produkty sypkie jak np. owoce czy warzywa.

Woda z kranu

Picie wody z kranu jest całkowicie bezpieczne, a w dodatku pozwala zaoszczędzić sporą ilość pieniędzy i oczywiście zmniejszyć ilość zużywanego plastiku. Jeśli boimy się pić wodę z kranu lub jest ona twarda bądź ma nieprzyjemny smak, to dobrym rozwiązaniem będzie dzbanek z filtrem lub filtr na kran. Natomiast na wyjścia z domu sprawdzi się idealnie szklana butelka na wodę lub butelka z filtrem. Ta ostatnia co prawda też jest wykonana z plastiku, ale jest on wielokrotnego użytku.

Kosmetyki naturalne

Zamiana zwykłych kosmetyków drogeryjnych na kosmetyki naturalne nie tylko jest zdrowsza dla człowieka, ale jest również korzystna dla ochrony środowiska. Dzięki temu nie wprowadzamy do wody szkodliwych substancji. Dodatkowo takie kosmetyki zazwyczaj zapakowane są w sposób przyjazny środowisku.

Szklane opakowania

Będąc w sklepie, dobrze jest również wybierać produkty, które zapakowane są w szklane lub papierowe opakowania. Tak zapakowane produkty najłatwiej znaleźć wśród kosmetyków i napoi.

Naczynia wielorazowe

Aktualny bogaty asortyment naczyń wielorazowych pozwala z łatwością unikać używania tych jednorazowych. Wielorazowy kubek na kawę na wynos, butelka termiczna i termosy dają możliwość, zabrania ze sobą ciepłego posiłku lub kupienia gorącego napoju na wynos bez konieczności zakupu plastikowych kubków. Jest to również dużo wygodniejsze rozwiązanie i zapobiega wylewaniu się oraz stygnięciu kawy.

Chcąc zmniejszyć zużycie plastiku w domu, należy zwracać uwagę na codzienne wybory podczas robienia zakupów. Ważna jest również prawidłowa segregacja śmieci, która umożliwi ich recykling.

Szukasz ekologicznych worków do selektywnej zbiórki odwiedź: https://ekoplastiksystem.pl/

Portal superinformator.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy publikowanych przez czytelników. Komentarze niezgodne z polskim prawem będą usuwane. Na naszym portalu każdy ma prawo do wyrażenia swojego zdania. Zapraszamy do wzięcia udziału w dyskusji.

Napisz komentarz