Temat odchudzania jest zawsze aktualny. Dla jednych to żmudny proces dający lekko widoczne efekty, a dla innych zaplanowane dążenie do wymarzonej sylwetki. Jedno jest pewne: jeżeli odpowiednio podejdziemy do tematu odchudzania, może ono zaowocować nie tylko zgrabnym i zdrowym ciałem, ale także zmienić nasze nawyki w codziennym życiu, aby już nigdy nie wrócić do poprzedniej wagi. Jak sprawić, by odchudzanie nie kojarzyło się z głodówką? Odpowiedź jest prostsza, niż nam się wydaje.
Na czym polega adaptacja metaboliczna?
Możemy spotkać się z wieloma innymi nazwami, które opisują to zjawisko, mianowicie: załamanie lub złamanie metaboliczne, uszkodzenie metabolizmu, zły metabolizm — należy przyznać, że są to określenia o zdecydowanie pejoratywnym wydźwięku. Czy słusznie?
Adaptacja metaboliczna, czyli przystosowanie, to po prostu różnica między zapotrzebowaniem kalorycznym, gdy ważymy więcej, a zapotrzebowaniem po zrzuceniu wagi. Nasze ciało, w pewien sposób, dąży do ochrony organizmu poprzez zmniejszenie wydatków energetycznych, przy niedostatecznym odżywianiu, jakim jest drastyczny moment braku jedzenia (dzięki temu możemy długo przeżyć bez pożywienia) lub podczas przewlekłego głodu, na przykład podczas diety.
Redukcja wagi nie musi wiązać się z głodówką, a zapotrzebowanie energetyczne zależy choćby od naszej wagi. Potrzebujemy więcej energii, gdy ważymy 100 kg, niż przy wadze 70 kg. Jak zauważa specjalista od żywienia Akop Szostak, zdrowe odchudzanie jest możliwe. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj:
Opinia Akopa Szostaka na temat diety redukcyjnej
Utrata masy ciała powoduje zmniejszenie BMR, czyli podstawowego zapotrzebowania kalorycznego, odpowiadającego za utrzymanie podstawowych funkcji organizmu. Bardzo ważne jest, aby stopniowo wprowadzać dietę, najlepiej wraz z aktywnością fizyczną, co będzie skutkować najlepszym efektem. Organizm nie dozna szoku i powoli przyzwyczai się do utraty masy Jeżeli jednak zdecydujemy się na duże restrykcje żywieniowe, pamiętajmy, by nie ulec pokusie podjadania, ponieważ spowoduje to zastój w odchudzaniu, a nawet ponowny wzrost wagi.
O czym trzeba pamiętać przy adaptacji metabolicznej?
Pamiętajmy, że mniej masy ciała, to mniejsze zapotrzebowanie energii, a tym samym mniej przyjmowanych kalorii. Koszty energetyczne ciała zmniejszają się, a my jesteśmy zdrowsi, nie obciążając narządów zalegającą tkanką tłuszczową.
Innym mylnym pojęciem adaptacji metabolicznej, jest tłumaczenie jej jako „słaby metabolizm”, przez który nie możemy schudnąć. Ile jest w tym prawdy? Zero. Jeżeli faktycznie, mimo diety i zmniejszenia liczby przyjmowanych kalorii, nie dochodzi do redukcji masy, to najprawdopodobniej nieosiągnięty został deficyt kaloryczny, czyli granica, poniżej której organizm spala tłuszcz.
Adaptacja to przemyślany proces przystosowania, który towarzyszy ludzkości od tysięcy lat. Bardzo ważne jest, by pamiętać, że proces odchudzania powinien być dynamiczny. Nie zapominajmy o systematycznej aktywności fizycznej, nawet tej niewielkiej. Szybki spacer do pracy, bieg po parku przed nią lub kilka skoków na skakance. To wystarczy, aby nie tylko cieszyć się zdrowym i pięknym ciałem, ale także poprawić ogólne samopoczucie.