konserwacja opon

Jak zadbać o opony zimowe?

redakcja serwisu | 4 maja 2021 | Komentarze: 0

Nie ulega wątpliwości, że opony to jeden z najważniejszych komponentów samochodu. To właśnie od ich stanu technicznego zależy nie tylko przyjemność z codziennej jazdy, ale przede wszystkim bezpieczeństwo nasze i innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego też należy zrobić wszystko, aby kondycja ogumienia była optymalna, a przy tym zapewniała kolejne lata użytkowania. Dotyczy to zarówno opon letnich, jak i zimowych i to tymi drugimi dziś się zajmiemy. W jaki sposób dbać o opony zimowe, aby przedłużyć ich żywotność?

Pielęgnacja opon zimowych – zużycie i głębokość bieżnika

Choć dla wielu kierowców zużycie i głębokość bieżnika znaczy dokładnie to samo, to z technicznego punktu widzenia wcale tak nie jest. Okazuje się bowiem, że pomimo odpowiedniej głębokości bieżnika, mieszczącej się w normie dla opon zimowych, ogumienie może już nie nadawać się do eksploatacji. Czynnikami dyskwalifikującymi często są też mniejsze bądź większe uszkodzenia mechaniczne opon, w tym obtarcia czy nacięcia, o które nietrudno przy jeździe w zimowych, często ekstremalnych warunkach. Opony zimowe mogą też nierównomiernie się zużywać, czego przyczyn można się doszukiwać w nieprawidłowej geometrii zawieszenia pojazdu. Dlatego też stan techniczny ogumienia należy regularnie sprawdzać i serwisować.

Opony zimowe – kontrola ciśnienia i wyważenia

Co może przyczyniać się do nadmiernego zużycia opon zimowych? Nie bez znaczenia okazuje się poziom ciśnienia w oponach, które nie powinno być ani za niskie, ani za wysokie. W przeciwnym razie będą się one szybciej zużywać, a co za tym idzie, obniżać komfort i bezpieczeństwo jazdy. Na tym etapie należy też wspomnieć o wyważaniu kół w aucie. Warto pamiętać, że kierowca podczas prowadzenia samochodu nie odczuwa różnicy przy mniejszych odstępstwach od normy, dlatego wyważanie kół należy przeprowadzać regularnie. Brak równomiernego rozłożenia masy felgi i opony na oś auta, która z kolei rozkłada się wokół środka obrotu, najczęściej oznacza znacznie krótszą żywotność dla opon zimowych.

Opony zimowe – kiedy kupić nowe?

Nawet najlepszej klasy opony samochodowe przy stosowaniu się do podstawowych zasad ich pielęgnacji i prawidłowego składowania, po pewnym czasie użytkowania wymagają wymiany. Zbyt zużyty bieżnik czy wiek ogumienia przekraczający 10 lat często są już dobrymi podstawami do tego, aby zaopatrzyć się w nowy komplet opon zimowych. Poszukiwania niezawodnego ogumienia warto rozpocząć wśród sprawdzonych sklepów internetowych, które oferują szereg modeli opon samochodowych od najbardziej zaufanych producentów na rynku https://noweopony.pl/opony/zimowe/205/60/r16. Przed zakupem nowych opon zimowych warto sprawdzić ich specyfikację techniczną, gdzie powinny znaleźć się informacje na temat rozmiaru, indeksu nośności czy prędkości.

Portal superinformator.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy publikowanych przez czytelników. Komentarze niezgodne z polskim prawem będą usuwane. Na naszym portalu każdy ma prawo do wyrażenia swojego zdania. Zapraszamy do wzięcia udziału w dyskusji.

Napisz komentarz