Planując zakup nieruchomości inwestycyjnej, warto dowiedzieć się, jakie podatki są ściśle związane z tym typem transakcji. Poznanie warunków opodatkowania inwestycji pozwoli na dokonanie lepszej kalkulacji kosztów i poprawne określenie całkowitych prognozowanych zysków z przedsięwzięcia.
Każda transakcja na rynku nieruchomości jest opodatkowana, to jakie stawki oraz podatki nas dotyczą zależne jest również od tego jakim podmiotem w świetle prawa jesteśmy. Część z podatków – jak podatek VAT – zawartych jest w cenie kupowanej nieruchomości, którą podaje deweloper w swojej ofercie, inne podatki (jeśli występują) muszą zostać dodatkowo opłacone w Urzędzie Skarbowym przez właściciela nieruchomości. Jakie podatki i koszta okołozakupowe w 2019 roku wiążą się z zakupem mieszkania wakacyjnego? Czy różni się zakup apartamentu jako osoba prywatna od zakupu apartamentu na firmę? Poznaj wyjątkowe apartamenty w Krynicy Morskiej na sprzedaż i przekonaj się, jak łatwo jest spełnić marzenia o mieszkaniu i inwestowaniu nad morzem.
Zakup apartamentu wakacyjnego z rynku pierwotnego: brak podatku od czynności cywilnoprawnych.
Każdy kupujący nieruchomość z rynku pierwotnego, bezpośrednio od dewelopera jest zwolniony z konieczności zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. W przypadku apartamentów inwestycyjnych dostępnych w inwestycji PORT-KRYNICA, które są lokalami usługowymi, transakcja zostanie opodatkowana podatkiem VAT według stawki 23%. Korzyścią płynącą z takiego rozwiązania jest możliwość zakupu lokalu na firmę oraz rozliczanie najmu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, która wg. rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej zajmuje się wynajmem nieruchomości (PKWIU 70.20). Zakup nieruchomości na firmę, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej daje wiele możliwości. Jeśli apartament zostaje kupiony w celach inwestycyjnych, przychód osiągany z jego najmu jest traktowany tak samo, jak jego pozostałe dochody. W dobrej pozycji są VAT-owcy, każdy z nich może odliczyć podatek 23%.
Wynajem mieszkań wakacyjnych: 3 formy rozliczeń ze skarbówką.
Osoby fizycznie nieprowadzące działalności gospodarczej, mogą wybrać – według funkcjonujących w Polsce przepisów podatkowych dotyczących krótkoterminowego wynajmu apartamentów – najkorzystniejszą dla siebie formę rozliczeń z Urzędem Skarbowym. Na ten moment nie ma jednej, spójnej interpretacji przepisów, która nakazywałby rozliczanie się według podatku liniowego, ryczałtu lub na zasadach ogólnych z zastosowaniem skali, a więc według progu 18% – 32%. Osoba prywatna, która zostanie właścicielem mieszkania wakacyjnego i przekaże zarządzanie nim operatorowi, zapłaci podatek od przychodów, naliczony zgodnie ze stawką ryczałtową 8,5% lub 20%, jeśli przychody z tytuły wynajmy przekroczą. W przypadku wybrania formy rozliczenia od dochodów, osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej mogą rozliczać się z US podatkiem liniowym lub na zasadach ogólnych, według progu 18%-32%.
Zakup mieszkania wakacyjnego: pozostałe podatki i opłaty.
Kupując mieszkanie wakacyjne z rynku wtórnego w okazyjnej cenie, inwestor nie uniknie dodatkowych opłat transakcyjnych i podatków. Są to: taksa notarialna za umowę deweloperską, opłata za wpis do księgi wieczystej, taksa notarialna za sporządzenie umowy sprzedaży nieruchomości, opłata za wypisy z umowy, koszt założenia księgi wieczystej wraz z wpisem prawa własności w odpowiednim dziale księgi, wpis do hipoteki i inne. W przypadku zakupu nieruchomości z rynku pierwotnego, która znajduje się w dowolnej fazie budowy, inwestorzy mogą liczyć na załatwienie wszelkich formalności przez dewelopera. Koszta w takim wypadku również wypadają o wiele korzystniej z punktu widzenia inwestora.
Wykończenie i umeblowanie mieszkania, kupionego w stanie standardzie deweloperskim.
Sporym kosztem może okazać się wykończenie lokalu. Kupując mieszkanie od dewelopera, warto przekalkulować czy opłacalne jest wykończenie lokalu na własną rękę, czy z korzystanie z jednego z pakietów wykończenia i wyposażenia, jaki oferuje wykonawca. Deweloperzy często oferują pakiety wykończenia wnętrz w promocyjnych cenach, biorąc pod uwagę efekt skali, jest w stanie dostarczyć wysokiej jakości gotowe rozwiązania o wiele taniej niż każdy inwestor z osobna. W kwestii rozliczeń podatkowych dotyczących wykończenia i wyposażenia lokalu usługowego, warto wspomnieć, że w przypadku wybrania formy opodatkowania od dochodów (nie przychodów jak w przypadku ryczałtu), inwestorzy mają możliwość odliczenia od przychodu między innymi kosztów amortyzacji lokalu, kosztów wyposażenia, czynsze i opłaty związane z eksploatacją lokalu.
Kupując mieszkanie bezpośrednio u dobrego dewelopera, możesz liczyć na kompleksowe porady w dziedzinie opłat i podatków od nieruchomości. Kupując mieszkanie w inwestycji PORT-KRYNICA, z pomocą zawodowego radcy prawnego, znajdziesz najkorzystniejsze rozwiązania podatkowe dla siebie.
* Treść powyższego artykułu należy traktować tylko i wyłącznie informacyjnie. Przed podjęciem jakichkolwiek decyzji podatkowych wskazany jest kontakt ze stosownym urzędem skarbowym, bądź radcą prawno-podatkowym. Autor tekstu jak i deweloper wspomniany w tekście, nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie tego materiału.