Zakładam firmę, potrzebuję księgowego. Jak go znaleźć?

Wydawca | 14 lutego 2019 | Komentarze: 0

Na rynku nie brakuje ani samodzielnych księgowych, ani biur rachunkowych. Jednak w momencie przystępowania do poszukiwań osoby lub placówki, która zajmie się firmowymi sprawami, okazuje się, że to nie takie proste. Ofert jest od zatrzęsienia, ale tych, które są w stanie spełnić nasze oczekiwania, pula z każdym poszukiwaniem znacząco się uszczupla. Gdzie zatem i wedle jakich kryteriów szukać, by oddać firmowe finanse i księgowość w powołane ręce?

Doświadczony i wykwalifikowany księgowy

Doświadczony i wykwalifikowany – to dwa słowa klucze, który powinny nas interesować będąc na etapie poszukiwań zarówno samodzielnego księgowego, jak i biura rachunkowego. W tym ostatnim przecież są pracownicy, od których w takim samym stopniu powinniśmy wymagać doświadczenia i kierunkowego wykształcenia. Księgowość, finanse, rachunkowość to dziedziny, co do których dyplom, certyfikaty odbytych szkoleń i kursów, są po prostu niezbędne. To umiejętność radzenia sobie z księgowością różnych branż, doradzania i właściwej interpretacji przepisów.

Pytania o doświadczenie i kwalifikacje są kluczowe, by móc wstępnie ocenić, czy dana osoba lub biuro rachunkowe, będzie w stanie poradzić sobie z powierzonymi im zadaniami. Wybór pomiędzy osobą samodzielnie prowadzącą księgowość, a biurem to już kwestia własnych potrzeb i oczekiwań. Warto skorzystać z wyszukiwarki biur, dostępnej chociażby na stronie UslugiKsiegowe.pl, by móc porównać oferty i wybrać tę subiektywnie najlepszą.

Dla pewności należy sprawdzić, czy dany podmiot należy do Stowarzyszenia Księgowych w Polsce lub do Centrum Informacji Księgowej. Jeśli tak, zyskuje się na zdecydowanie większej pewności odnośnie standardów i oczywiście zachowania tak ważnej etyki zawodowej. Organizacje te pod tym względem są bardzo wymagające.

Zakres usług i zabezpieczenie

Mając wytypowanych kilka podmiotów należy zapoznać się z cennikiem i oferowanym zakresem usług. Niska cena często oznacza nie taką jakość podejmowanych działań, jakiej oczekują odbiorcy, ale innym razem będzie to kwestia zawarcia w ofercie tylko podstawowych zadań, z dodatkowymi opłatami za kolejne usługi.

Niezależnie od tego, jakie czynności podejmuje za nas księgowy bądź biuro rachunkowe, za popełnione błędy konsekwencje ponosi przedsiębiorca. Te niestety mogą być dość dotkliwe, w szczególności, gdy chodzi o kary finansowe za błędy w rozliczeniach i płatnościach. Jak się zabezpieczyć na taką okoliczność? Sprawdzając, czy biuro rachunkowe posiada polisę OC, jakiej jest ona wysokości i co wchodzi w jej skład.

Wsparcie merytoryczne

Prowadzenie firmy to mnóstwo obowiązków, a księgowość nie ogranicza się jedynie do rozliczania przychodów i kosztów. To terminy wpłat i kary za ich przekroczenie, zmieniające się ustawy, kontrole urzędników i wiele innych. Niekiedy przedsiębiorca potrzebuje porady w niestandardowych godzinach pracy lub bez konieczności fizycznej wizyty w biurze rachunkowych. Warto znaleźć zatem kogoś, kto w nagłych przypadkach nie będzie stronił od telefonu i maila, mimo nietypowej pory.

Z tymi wskazówkami znalezienie właściwego księgowego lub biura rachunkowego, będzie znacznie łatwiejsze, a co najważniejsze, pozwoli podjąć dobrą decyzję odnośnie współpracy.

Portal superinformator.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy publikowanych przez czytelników. Komentarze niezgodne z polskim prawem będą usuwane. Na naszym portalu każdy ma prawo do wyrażenia swojego zdania. Zapraszamy do wzięcia udziału w dyskusji.

Napisz komentarz