wylaczenie dpf

Wyłączenie DPF – co daje? Komu zlecić?

redakcja serwisu | 23 grudnia 2022 | Komentarze: 0

Wyłączenie DPF to usługa, na którą decyduje się wielu kierowców. Czy jest to jednak gra warta świeczki, a jeśli tak – gdzie powinniśmy się skierować?

Wyłączenie DPF – dlaczego niektórzy się na to decydują?

Nowoczesne samochody posiadają naprawdę sporą liczbę systemów, które pozwalają na utrzymanie emisji spalin w przewidzianych normach. Jednym z urządzeń wyjątkowo nielubianych przez kierowców posiadających jednostki napędowe diesla jest DPF, czyli filtr cząstek stałych. W kontekście ekologicznym jest to niewątpliwie wyjątkowo ważny element nowych aut, lecz nie bez powodu posiadaczom czterech kółek bardzo często zdejmuje on sen z powiek.

Filtr ten to specjalny metalowy pojemnik, montowany zaraz obok katalizatora. Wyłapuje on sadzę i nie pozwala jej na wydostanie się z wydechu. Niestety zapychanie się filtru czy jego awarie nie są czymś rzadkim, co bardzo często irytuje kierowców – szczególnie, iż ten element wcale nie należy do najtańszych. To właśnie dlatego niektórzy z nich decydują się na jego własnoręczne czyszczenie czy nawet na wyłączenie DPF w Poznaniu.

Jak wyłączenie DPF wpływa na nasz samochód?

Wbrew obiegowej opinii, wyłączenie czy wycięcie filtru DPF nie ma wpływu na moc samochodu. Krótkotrwale silnik może co prawda otrzymywać więcej paliwa, lecz to oczywiście wiąże się ze wzrostem spalania, a także grozi uszkodzeniem elementów jednostki. Można to jednak naprawić wgraniem nowych sterowników do komputera podkładowego. Nie zapominajmy również, że usunięcie DPF-u to również większa emisja spalin do środowiska. Można więc mieć spore wątpliwości, czy taki tuning samochodów w Poznaniu ma sens.

Gdzie szukać pomocy w kontekście wyłączenia DPF?

Wycinanie filtru DPF jest w Polsce nielegalne i większość uznanych warsztatów zapewne odmówi nam wykonania takiej usługi. Nie oznacza to jednak, że nie znajdziemy takich punktów w naszej okolicy, na przykład z pomocą Internetu. Przestrzegamy jednak, że o wiele lepszą opcją jest z przyczyn prawnych jest wyłączenie DPF niż jego całkowite usunięcie.

Portal superinformator.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy publikowanych przez czytelników. Komentarze niezgodne z polskim prawem będą usuwane. Na naszym portalu każdy ma prawo do wyrażenia swojego zdania. Zapraszamy do wzięcia udziału w dyskusji.

Napisz komentarz