Najnowsze badania i dane statystyczne jasno pokazuje, że coraz większym problemem w naszym kraju zaczyna być borelioza, czyli choroba, która jest wywoływana przez bakterię borelii. Najczęściej choroba ta utożsamiana jest z kleszczami, które należą do nosicieli bakterii i ją przenoszą. Czym dokładnie objawia się borelioza, gdzie można się zbadać i leczyć w wypadku tej choroby?
Borelioza – gdzie się zbadać?
W walce z boreliozą niezwykle ważna jest szybka diagnoza i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Tylko w ten sposób można bowiem liczyć na łagodny przebieg boreliozy i złagodzenie ewentualnych objawów. Wiele na temat boreliozy i tego gdzie się zbadać można dowiedzieć się korzystając z frazy „borelioza – objawy i testowanie w Lublinie„. Wpisując ją w przeglądarce internetowej poznamy m.in. miejsca, w których można zbadać się na obecność bakterii borelii.
Badania na boreliozę są też dostępne, gdy udamy się do lekarza pierwszego kontaktu, który następnie wypisze nam odpowiednie skierowanie na badania na boreliozę. Te są wykonywane w różnych szpitalach z pomocą skutecznych metod, dzięki czemu dowiemy się, czy przypadkiem nie chorujemy na boreliozę, a jeśli tak to będziemy w stanie zapisać się na leczenie boreliozy w Lublinie.
Borelioza – objawy i leczenie
Objawów boreliozy jest naprawdę sporo. Pojawiają się one stopniowo i nie są ogólne, więc niektóre mogą u nas nie wystąpić. Pierwsze objawy zazwyczaj pojawiają się w ciągu jednego do trzech tygodni. Mowa tu o rumieniu wędrującym w miejscu ugryzienia kleszcza, a także objawom typowym dla grypy. U około 1/3 osób, które zachorowały na boreliozę pojawia się wcześniej wspomniany rumień. U niektórych po prostu on nie występuje.
Znacznie gorsze są objawy, które pojawiają się, gdy choroba przyjmie formę przewlekłą. Mogą to być nawet problemy z płucami i wątrobą, drętwienia twarzy, głowy oraz kończyn, powikłania kardiologiczne, paraliże, niedowłady, obrzęki kończyn, czy też infekcje w układzie moczowo-płciowym. Niektóre osoby chore na boreliozę mają też problem z ogólnym spadkiem odporności.