hodowla swin

Własna hodowla świń – wskazówki dla początkujących

redakcja serwisu | 23 lipca 2022 | Komentarze: 0

Prowadzenie hodowli zwierząt jest kluczowym zadaniem wielu rolników. Zajęcie to jest trudniejsze od hodowania innych zwierząt gospodarskich, ponieważ świnie wykazują wyższą wrażliwość na klimat środowiska. Sprzedaż mięsa czy prosiąt są rentowne, stąd też wielu farmerów decyduje się na prowadzenie stada. Od czego zacząć prowadzenie własnej hodowli?

Najważniejsze wymagania

Rolnik chcący zająć się hodowlą świń, powinien spełnić odpowiednie wymagania dotyczące budynku, zapewnić wymagania żywnościowe, a nawet dostarczyć świniom rozrywki. Bardzo ważna jest odpowiednio dobrana pasza dla trzody chlewnej, która zapewni stadu prawidłowy rozwój.

Przygotowanie pomieszczenia

Przygotowanie obory do hodowli trzody chlewnej jest bardzo ważne Wbrew pozorom świnie to bardzo czyste zwierzęta, należy im więc zapewnić odpowiednie warunki. Pomieszczenie powinno być wykonane z materiału odpornego na wilgoć i ciepło. Najlepiej sprawdzi się beton, ponieważ łatwo go czyścić. Wewnątrz pomieszczenia musi być zapewniona wentylacja. Ruch powietrza w tym miejscu jest istotny, gdyż zbierają się tam szkodliwe gazy, takie jak dwutlenek węgla, amoniak i siarkowodór.

karmienie trzody

Świnie hodowane na wolnym wybiegu powinny mieć dostęp do dużego, ogrodzonego obszaru z dużą ilością trawy oraz ziemi. Zadaniem rolnika jest sprawdzanie konstrukcji ogrodzenia, ponieważ dorosłe świnie mogą je uszkodzić i uciec. Na wolnym wybiegu należy zapewnić też odpowiednią ilość cienia. Świnie są podatne na oparzenia słoneczne!

Wymagania żywieniowe

Świnie to zwierzęta wszystkożerne, jednak podawanie im przysłowiowych resztek ze stołu z pewnością nie wpłynie na ich prawidłowy rozwój. Najlepszym wyborem będzie pasza dla trzody chlewnej, czyli odpowiednio skomponowana mieszanka zbóż, która dostarczy białka i niezbędnych składników odżywczych. Nie zaleca się podawania mięsa, ponieważ zwiększa ono tkankę tłuszczową u świń i zmniejsza ich wzrost.

Bardzo ważne jest również zapewnienie zwierzętom dostępu do czystej wody. Prosiaki mogą wypijać jej około 10 litrów dziennie, podczas gdy dorosłe świnie mogą jej spożyć nawet do 50 litrów w ciągu doby.

Zdrowie i choroby

Aby utrzymać produktywność na dobrym poziomie, należy zminimalizować ryzyko pojawienia się chorób. Świnie to wytrzymałe istoty, jednak łatwo ulegają stresowi z powodu braku wody czy pożywienia. Stąd też pasza dla trzody chlewnej wysokiej jakości jest wskazana w każdym gospodarstwie, gdzie znajdują się te zwierzęta.

Rolnicy muszą też zadbać o regularne szczepienia swojego stada. Świnie są podatne na wiele chorób, a do najczęściej występujących należą biegunki i zakażenia układu pokarmowego.

Jak rozpocząć hodowlę?

Początkujący farmerzy powinni zdecydować się na świnie rodzimych ras, ponieważ są one przystosowane do lokalnych warunków środowiska. Najkorzystniej jest zacząć od zakupu prosiąt, co pozwoli zdobywać cenne doświadczenie. Warto wiedzieć, że rozmnażanie świń jest dużo trudniejsze od ich hodowli, stąd też zaleca się konsultacje z weterynarzem oraz doświadczonymi rolnikami, a także stałe zgłębianie swojej wiedzy.

Partnerem materiału jest Livelle.

Portal superinformator.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy publikowanych przez czytelników. Komentarze niezgodne z polskim prawem będą usuwane. Na naszym portalu każdy ma prawo do wyrażenia swojego zdania. Zapraszamy do wzięcia udziału w dyskusji.

Napisz komentarz