Wizyta ministra Adamczyka w Republice Korei

Wydawca | 19 czerwca 2018 | Komentarze: 0

System poboru opłat za korzystanie z infrastruktury drogowej, systemy zarządzania ruchem drogowym, współpraca w transporcie lotniczym oraz Centralny Port Komunikacyjny to główne tematy rozmów, jakie odbył minister infrastruktury Andrzej Adamczyk z Kim Hyun-mee, minister ziemi, infrastruktury i transportu Republiki Korei. Wizyta, podczas której minister Adamczyk odwiedził też Centrum Ruchu Drogowego Korea Expressway Corporation i w port lotniczy Seul-Incheon,  odbyła się w dniach 14-15 czerwca 2018 r.

– Polska w szybkim tempie nadrabia zaległości dotyczące infrastruktury transportu drogowego poprzez rozbudowę sieci dróg ekspresowych i autostrad – powiedział minister Adamczyk w trakcie spotkania polskiej i koreańskiej delegacji.

Minister wyraził zainteresowanie poznaniem doświadczeń Korei w zakresie wykorzystywanych rozwiązań przy poborze opłat za korzystanie z infrastruktury drogowej. Minister odwiedził siedzibę Korea Expressway Corporation – instytucji rządowej zajmującej się tymi zagadnieniami.

Strony omówiły również stan prac nad wdrażaniem nowoczesnych technologii w transporcie. W przyjętej przez polski rząd Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju przyjęto m.in. wdrożenie innowacyjnych rozwiązań, takich jak: Krajowy System Zarządzania Ruchem i Wspólny Bilet. Oba projekty są w trakcie realizacji.

– Z zainteresowaniem obserwujemy i doceniamy zaawansowane prace nad nowoczesnymi technologiami prowadzone w Korei – mówił minister Adamczyk.

Polsko-koreańska współpraca, nie tylko w sektorze transportu i infrastruktury, jest od lat bardzo dobra. Przyczynia się do niej bezpośrednie połączenie lotnicze między Warszawą a Seulem, co niewątpliwie zbliża nasze kraje gospodarczo i kulturowo – dodał minister Adamczyk.

Od października 2016 roku PLL LOT wykonują regularne połączenia lotnicze na trasie Warszawa – Seul – Warszawa. Od tego czasu zwiększono częstotliwość lotów z trzech do pięciu razy w tygodniu.

W trakcie spotkania minister Adamczyk poinformował, że polski rząd przyjął koncepcję Centralnego Portu Komunikacyjnego dla Polski, który będzie integrował transport lotniczy i kolejowym, a jednocześnie zostanie włączony w układ sieci drogowej.

– Cieszę, że miałem możliwość zapoznać się z funkcjonowaniem lotniska Seul-Incheon. To była bardzo interesująca wizyta. Z pewnością możemy się wiele nauczyć od strony koreańskiej z doświadczeń przy budowie lotniska Seul-Incheon, które należy do najnowocześniejszych na świecie – powiedział minister.

Portal superinformator.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy publikowanych przez czytelników. Komentarze niezgodne z polskim prawem będą usuwane. Na naszym portalu każdy ma prawo do wyrażenia swojego zdania. Zapraszamy do wzięcia udziału w dyskusji.

Napisz komentarz