Własna hodowla mrówek brzmi jak spełnienie marzeń z dzieciństwa. Obecnie można kupić kilkanaście owadów umożliwiających założenie kolonii w warunkach kontrolowanych. Dostępne są różne gatunki, więc można wybrać, jaki z nich okaże się najlepszy. Przykładem jest rodzaj Messor barbarus.
Hodowla Messor barbarus – jak zacząć?
Założeniem powodzenia w hodowli mrówek jest zapewnienie owadom odpowiadających im warunków oraz dostępu do pożywienia. Kolonia, w której żyją mrówki Messor barbarus, daje sobie radę dość dobrze bez większej ingerencji obserwatora. Mrówki te zalicza się do egzotycznych, ale pochodzą z obszarów niedalekiej Europy Zachodniej.
W swoich naturalnych warunkach mrówki Messor barbarus nie wymagają wysokich temperatur, można powiedzieć, że chodzi o temperatury umiarkowane. Przedział jest dość szeroki, od około 10 stopni do prawie 30. Nie zaleca się jednak trzymania hodowli w skrajnych opcjach tego przedziału.
Warunki do hodowli – mrówki żniwiarki
Mrówki uważa się za bardziej tolerancyjne na temperatury niż na wahania wilgotności. Gatunki, które żyją w raczej suchym klimacie, będą źle rozwijały się w środowisku sztucznym ze zbyt wysoką wilgotnością. Odwiedzając sklep z mrówkami – AntOnTop można nabyć gotowe gniazda z wyposażeniem dostosowanym do wymagań konkretnych rodzajów mrówek.
Ważne jest też zapewnienie mrówkom odpowiedniego wyżywienia. Mrówki żniwiarki jedzą pokarm roślinny i białko zwierzęce, opierając się głównie na tym pierwszym. Pozyskują nasiona z otoczenia, magazynują je w specjalnych pomieszczeniach w mrowisku i przerabiają na łatwą do strawienia mączkę.
Jak hodować mrówki żniwiarki?
Z uwagi na niezbyt trudne do zapewnienia w mieszkaniu warunki związane z temperaturą i wilgotnością oraz łatwe żywienie, mrówki żniwiarze np. Messor barbarus nadają się dla początkujących hodowców. Często pierwsze kolonie zakładają dzieci z niewielką pomocą rodziców. Obserwowanie życia mrówek dostarcza niezapomnianych wrażeń.
Podsumowując, stworzenie właściwych warunków dla kolonii mrówek Messor barbarus nie jest trudne. Można te mrówki hodować w domu i z łatwością się je karmi.