przeprowadzanie ekshumacji

Ekshumacja zwłok – kiedy się ją przeprowadza?

redakcja serwisu | 17 lutego 2023 | Komentarze: 0

Ekshumacja zwłok lub szczątków to proces, który pozwala przenieść osobę zmarłą do innego grobu. Jest to zabieg stosowany między innymi w sytuacji, gdy powstał grób rodzinny i chcemy przenieść do niego wszystkie osoby z danego pokolenia. W takim przypadku można zdecydować się na ekshumację, do której należy jednak odpowiednio się przygotować i spełnić wiele wymogów związanych z samym procesem. Ten powinien być przeprowadzony w odpowiedni sposób, aby był w pełni zgodny z prawem. Dowiedz się zatem kiedy możliwe jest dokonanie ekshumacji zwłok i jakie są pozostałe ograniczenia.

W jakim okresie dozwolone są ekshumacje?

Wykonywana w zgodzie z prawem ekshumacja zwłok w Gdańsku może być wykonana tylko w ściśle określonym terminie. Rodzina osoby zmarłej nie ma tutaj pełnej dowolności i nie może wybrać dowolnego okresu na wykonanie tego rodzaju czynności. Ekshumacje mogą odbywać się jedynie od 16 października do 15 kwietnia. Dodatkowo zawsze są przeprowadzane we wczesnych godzinach porannych. Jest to jedyny dozwolony przedział czasu, w którym można zlecić przeprowadzenie ekshumacji. Podczas samego planowania tego rodzaju prac warto mieć to na uwadze i odpowiednio wszystko zaplanować. Dodatkowym ograniczeniem jest ekshumacja osób zmarłych na choroby zakaźne. W takim przypadku może odbyć się dopiero po upływie 2 lat od daty śmierci.

Kwestie formalne związane z ekshumacją

W przypadku ekshumacji niezbędne jest także dopełnienie formalności. Przede wszystkim niezbędne jest otrzymanie zgody państwowego inspektora sanitarnego. Pod samym wnioskiem o zgodę na ekshumację muszą dodatkowo podpisać się wszyscy członkowie najbliższej rodziny osoby zmarłej. Profesjonalne usługi pogrzebowe w Gdańsku są w stanie pomóc w dopełnieniu wymogów formalnych. Dodatkowo specjaliści przeprowadzą ekshumację w sposób zgodny z prawem i z poszanowaniem ciała osoby zmarłej. Dzięki temu cały proces będzie przebiegał w profesjonalny sposób i odbędzie się bardzo sprawnie. Warto skorzystać z tego rodzaju usług i sięgnąć po pomoc specjalistów.

Portal superinformator.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy publikowanych przez czytelników. Komentarze niezgodne z polskim prawem będą usuwane. Na naszym portalu każdy ma prawo do wyrażenia swojego zdania. Zapraszamy do wzięcia udziału w dyskusji.

Napisz komentarz