Pięć rzeczy, które warto wiedzieć przed zakupem telewizora klasy Premium

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć przed zakupem telewizora klasy Premium

Wydawca | 29 listopada 2017 | Komentarze: 0

Niezapomniany prezent świąteczny dla całej rodziny? Równie dobrym pomysłem, co wspólny zimowy wyjazd, jest nowy telewizor, który pozwoli choć na chwilę oderwać się od codzienności i przenieść do filmowego świata. Promocyjne oferty kuszą cenami i coraz większą przekątną ekranu. To jednak nie wszystko, co warto brać pod uwagę. Rosnący popyt na telewizory UHD, przekłada się na lepsze rozumienie cech i funkcji, które mają znaczenie przy zakupie nowego telewizora. Oto kilka najważniejszych.

Natężenie koloru

 

Co to jest? Natężenie koloru to standard oceny zdolności telewizora do odwzorowania dokładnych kolorów niezależenie od poziomu luminancji (jasności). Im jest wyższe, tym barwy wyświetlane na ekranie są żywsze i dokładniejsze.

Dlaczego ma znaczenie? Natężenie koloru to wynik oceny zdolności telewizora UHD (4K) do zapewnienia poczucia realizmu obrazu. Odnosi się do możliwości telewizora w zakresie reprodukcji kolorów bez względu na jasność obrazu. Jeżeli parametry wyświetlania przekraczają szczytową luminancję telewizora, obraz może wyglądać na rozmyty lub wyblakły, ze szkodą dla wrażeń widza.

Co proponuje Samsung? Telewizory QLED, w których szczytowa jasność wynosi od 1500 do 2000 nitów, oferują 100 proc. natężenia koloru. Oznacza to, że w typowych warunkach telewizor wyświetla jaśniejszy obraz i głębsze kolory, co pozwala na prezentowanie treści w sposób zgodny z zamierzeniami jej producenta. Ponadto specjalna powłoka ekranu telewizora QLED ogranicza odbicia światła o 98,5 procent, zapewniając większy komfort oglądania nawet przy silnym oświetleniu naturalnym lub sztucznym.

HDR

 

Co to jest? HDR (high dynamic range), czyli wysoki zakres dynamiki, oznacza intensywniejsze kolory oraz wysoką jasność i kontrast obrazu wyświetlanego na ekranie telewizora HD lub UHD.

Dlaczego ma znaczenie? Technologia HDR została wprowadzona, aby uzyskać wszystkie możliwe odcienie bieli i czerni oraz bardziej realistyczne odwzorowanie kolorów. HDR pozwala wydobyć szczegóły, które w innym telewizorze ginęłyby w mroku lub w zbyt mocno rozświetlonych partiach obrazu.

Co proponuje Samsung? Telewizory QLED obsługują nowy otwarty standard wideo HDR, czyli HDR10+. Zwiększa on dynamikę tonalną (stosunek światła do cienia) w celu poprawy kontrastu i jaskrawości kolorów oraz pozwala na korektę obrazu w poszczególnych scenach. W efekcie widzowie odbierają obrazy, dokładnie tak, jak chciał je przekazać twórca.

Częstotliwość odświeżania

 

Co to jest? Częstotliwość odświeżania telewizora wyrażana jest w hercach (Hz) i informuje o tym, ile razy na sekundę odświeżany jest obraz na ekranie. Im wyższa wartość w hercach, tym płynniejszy obraz.

Dlaczego ma znaczenie? Standardowa częstotliwość odświeżania we współczesnych telewizorach to 60 razy na sekundę. Odbiorniki działające z częstotliwością 120 Hz reprezentują już wyższy segment rynku. Telewizory z wysoką częstotliwością odświeżania zwykle zapewniają płynniejszy obraz, z mniej rozmytym ruchem, co przekłada się lepsze wrażenia podczas oglądania i grania.

Co proponuje Samsung? Każdy fan gier wie, że czasem ułamek sekundy może zdecydować o ostatecznym wyniku rozgrywki. Oprócz szeregu rozwiązań optymalizujących wyświetlanie obrazu gry, takich jak niski Input Lag, czyli krótkie opóźnienie wejścia (20 milisekund), trzy typy telewizorów QLED — modele Q7, Q8 i Q9 oraz serie MU7002, MU8002 i MU9002 we wszystkich przekątnych oprócz przekątnej 49 cali — oferują częstotliwość odświeżania 120 Hz, która zapewnia płynność obrazu w czasie gry.

HDMI i złącza

 

Czym jest HDMI? HDMI, skrót od high definition multimedia interface (interfejs multimedialny wysokiej rozdzielczości) to branżowy standard interfejsu cyfrowego, umożliwiającego transmisję sygnału audio i wideo między telewizorami, odtwarzaczami mediów strumieniowych, odtwarzaczami Blu-ray, konsolami do gier i innymi urządzeniami.

Dlaczego ma znaczenie? Kable HDMI wyższej jakości zasadniczo obsługują wyższą prędkość transferu danych (mierzoną w gigabajtach na sekundę), zapewniając szersze pasmo na potrzeby treści w standardzie 4K UHD i HDR. Sposób, w jaki telewizor obsługuje HDMI i inne złącza, może bezpośrednio wpływać na jego konfigurację oraz łatwość, z jaką odbiornik integruje się z innymi urządzeniami w swoim otoczeniu.

Co proponuje Samsung? Wszystkie telewizory QLED są zoptymalizowane pod kątem treści 4K UHD, ponieważ obsługują standard HDMI 2.0. Pozwala to zwiększyć częstotliwość odświeżania i maksymalną szerokość pasma (do 18 Gb/s).

Oprócz obsługi standardu HDMI 2.0 telewizory QLED korzystają z praktycznie niewidocznego kabla optycznego Invisible Connection, za pomocą którego można je podłączyć do zewnętrznych urządzeń przez moduł One Connect wyposażony w złącza HDMI, USB 2.0 i port koncentryczny. W ten sposób telewizor zostaje „uwolniony” od plątaniny kabli wokół, a jego konfiguracja jest łatwiejsza.

Smart TV

 

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć przed zakupem telewizora klasy Premium

Co to jest? Funkcje „Smart” w telewizorze oznaczają możliwość podłączenia odbiornika do Internetu. Dzięki temu użytkownik może korzystać z treści wideo, przeglądać sieć i uruchamiać kompatybilne aplikacje.

Dlaczego ma znaczenie? Transmisje internetowe i filmy nadawane online poprzez specjalne przystawki lub usługi i serwisy VOD, takie jak np. Netflix, stają się standardem. Coraz więcej użytkowników korzysta z szerokiej oferty rozrywki dostarczanej przez wygodne w użyciu aplikacje, uwalniając się tym samym od klasycznej telewizyjnej ramówki.

Co proponuje Samsung? Samsung wyposażył swoje telewizory QLED w zestaw inteligentnych aplikacji, usług i funkcji, które ułatwiają wyświetlanie treści wysokiej jakości w standardzie UHD i HDR. W codziennej obsłudze ułatwieniem jest także jeden pilot One Remote dostępny w większości modeli, za pomocą którego można intuicyjnie sterować telewizorem Smart TV oraz innymi podłączonymi do niego urządzeniami.

Portal superinformator.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy publikowanych przez czytelników. Komentarze niezgodne z polskim prawem będą usuwane. Na naszym portalu każdy ma prawo do wyrażenia swojego zdania. Zapraszamy do wzięcia udziału w dyskusji.

Napisz komentarz