O podatkach od najmu słów kilka

Wydawca | 12 października 2019 | Komentarze: 0

Zawsze na przełomie danego roku stajemy przed koniecznością podjęcia decyzji, jak będziemy rozliczali najem mieszkania.

Trzeba zastanowić się nad:

  • formą opodatkowania najmu – czy ma to być w oparciu o ryczałt, zasady ogólne a może działalność gospodarczą
  • opodatkowaniem całego dochodu z tytułu najmu przez jedną osobę spośród małżonków
  • trybem regulowania kwot zaliczek, czy lepiej będzie się rozliczać miesięcznie, czy też kwartalnie

Oświadczenia tego typu składa się w urzędach skarbowych. Wszyscy najmujący prywatnie pod koniec roku powinni szczegółowo poddać kontroli dochody pozyskiwane w ramach prowadzenia działalności gospodarczej, a także prowadzenia spółek wynajmujących nieruchomości. Istnieje możliwość zmiany formy rozliczeniowej z zasad ogólnych na podatek liniowy lub na odwrót. Można także wybrać uproszczone formy zaliczek.

Jak opodatkować najem?

Jako właściciele nieruchomości musimy zdecydować, na jakiej podstawie rozliczony zostanie najem.

Możemy skorzystać z opcji:

  • najmu prywatnego jako odrębnego źródła przychodu, także jako dzierżawy
  • prowadzenia działalności gospodarczej

Jeśli chodzi o najem prywatny, określone są skale podatkowe w liczbie 18% i 32% od dochodu, na zasadach ogólnych, z ryczałtem 8,5% od przychodu do kwoty 100 tysięcy złotych i 12,5% nadwyżki od ponad 100 tysięcy złotych. W oparciu o działalność gospodarczą podatek wynosi również 18% i 32% od dochodu, przy zachowaniu podatku liniowego o wartości 19% od dochodu. Każdy z nas ma za obowiązek formę opodatkowania wybrać samodzielnie. Trzeba jednak liczyć się z pewnymi ograniczeniami.


O tym jak zacząć zarabiać na flipach czytaj tu:
http://managerplus.com.pl/od-zera-do-flipera-jak-zaczac-przygode-z-flipowaniem/


Działalność gospodarcza – dla każdego coś innego

Polskie prawo nie reguluje znaczenia pojęcia „prowadzenia działalności gospodarczej” w oparciu o operowanie nieruchomościami, zatem w kwestii opodatkowania i rozliczania się z urzędami nierzadko dochodzi do wielu uchybień i nieprawidłowości. Istnieją także ograniczenia w postaci braku możliwości rozliczania się wspólnego, przez oboje małżonków w sytuacji, gdy działalność gospodarcza oparta jest na podatku liniowym i tak się dotychczas rozliczaliśmy. Ważne, by wiedzieć, że dochód pochodzący z prywatnego wynajmowania nieruchomości i działalności prowadzonej na ogólnych zasadach łączy się z dochodami pozyskiwanymi z odmiennych źródeł, rozliczanych na zasadzie ogólnej i pochodzących z umowy o pracę, umów zleceniowych oraz o dzieło.

Opodatkowanie najmu

Analizujemy nie tylko wysokość podatku, jaki przyjdzie nam zapłacić. Jeśli zależy nam na wzmocnieniu i zwiększeniu naszej zdolności kredytowej w przyszłości, to trzeba wybrać ten typ opodatkowania, który pozwoli nam zwiększyć zdolność kredytową bez konieczności płacenia dodatkowych, wysokich podatków. Nie bez znaczenia jest także stopień skomplikowania wszelkich procedur podatkowych. Przedsiębiorcy wynajmujący nieruchomości często decydują się na ryczałt, pomimo wyższych podatków, niż w przypadku zasad ogólnych. Mniej w tym wszystkim rozliczania papierów i zwyczajnego stresu, którego większość z nas przecież stara się unikać.

Przy pierwszych podejściach do opodatkowania najmu warto będzie także zwrócić uwagę na:

  • konieczność rejestracji, zgłoszenia do ZUS, zdanie się na biuro rachunkowe
  • ewidencję kosztów i przychodów, tylko w ryczałcie nie trzeba tego robić
  • kompletowanie dokumentacji do późniejszego rozliczenia, w ryczałcie jest ich mało, przy zasadach ogólnych i działalności trzeba być zaopatrzonym w dokumenty przychodowe, warto także gromadzić dokumentację w postaci kopii faktur, przelewów i wszelkich umów, istotne są wszelkie umowy o charakterze kosztowym, są niezwykle istotne dla każdego urzędu skarbowego
  • konieczność opłacania składek ZUS przy działalności gospodarczej, składki są niższe w przypadku czynności zawodowej
  • skalę najmu – im więcej wynajmowanych nieruchomości przez jeden podmiot – tym bardziej polecana klasyczna działalność gospodarcza

Artykuł sponsorowany: FlipNaPierwotnym.pl

Portal superinformator.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy publikowanych przez czytelników. Komentarze niezgodne z polskim prawem będą usuwane. Na naszym portalu każdy ma prawo do wyrażenia swojego zdania. Zapraszamy do wzięcia udziału w dyskusji.

Napisz komentarz