Nie będzie podatku jednolitego w Polsce

Wydawca | 21 grudnia 2016 | Komentarze: 0

Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów podjął decyzję o niewprowadzeniu do polskiego systemu podatkowego koncepcji „podatku jednolitego”. Jeden ze sztandarowych pomysłów PIS na reformę podatkową spłonął podczas prac wstępnych i konsultacji. Mateusz Morawiecki powiedział, że decyzja została podjęta po szerokich rozmowach z właścicielami firm i konsultacjach społecznych.

Co w zamian? Zostanie po staremu, będziemy płacić podatki i korzystać z dobrodziejstw typu kwota wolna od podatku czy różnego rodzaju ulg. W 2017 roku VAT pozostanie na niezmienionym poziomie, 24% choć miał zostać przywrócony do poziomu 23%. Kwota wolna została podwyższona do 6600 zł ale tylko dla ludzi pracujących na zlecenie czy umowę o dzieło lub na czarno, osoby pracujące na umowę o pracę na pełen etat za minimalną krajową zarabiające miesięcznie 2000 zł brutto kwoty wolnej nie będą miały podwyższonej a osoby zarabiające ponad 80 tyś rocznie kwoty wolnej nie będą miały wcale. CIT dla firm został obniżony z 19 do 15%. ZUS wzrośnie jak co roku.

Portal superinformator.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy publikowanych przez czytelników. Komentarze niezgodne z polskim prawem będą usuwane. Na naszym portalu każdy ma prawo do wyrażenia swojego zdania. Zapraszamy do wzięcia udziału w dyskusji.

Napisz komentarz