Nabijanie klimatyzacji. Co to jest i jak przebiega?

Wydawca | 15 lutego 2020 | Komentarze: 0

Wraz z regularnym używaniem klimatyzacji samochodowej zużywa się czynnik chłodniczy. Jako, że to od niego zależy poprawne działanie klimatyzacji samochodowej to należy zadbać o jego regularne uzupełnianie. Klimatyzacja najbardziej eksploatowana jest latem i właśnie wtedy należy większą uwagę zwrócić na jej działanie. Nabijanie klimatyzacji dlatego jest jedną z podstawowych usług serwisowych wykonywanych w obrębie klimatyzacji.

Jak wygląda nabijanie auto klimy?

Nabijanie klimatyzacji to nic innego jak uzupełnienie czynnika chłodzącego, którego głównym zadaniem jest odprowadzanie ciepła. W trakcie nabijania klimatyzacji wykonywana jest próba azotowa, która pozwala dookreślić, czy klimatyzacja jest szczelna. W pierwszej kolejności doświadczony serwisant wlewa do układu klimatyzacji specjalną mieszaninę. To ona uzupełnia czynnik chłodzący. Później dochodzi do wytworzenia podciśnienia, czyli tego elementu jaki pozwala się upewnić, że szczelność jest właściwa.

Układ uzupełnia się także o środek smarny. Statystyki dowodzą, że każdego roku z czynnika uchodzi około 10% pojemności. Ilość chłodziwa musi być natomiast wystarczająca, aby klimatyzacja dobrze działała. Ponadto, mogą pojawić się groźniejsze wycieki, a do tego na pewno nie można dopuścić. Jeżeli więc udamy się do profesjonalnego miejsca, w którym nabijanie klimatyzacji Poznań odbywa się sprawnie i na dodatek cały układ będzie skontrolowany, to o nic więcej nie trzeba się przejmować.

Czynnik chłodzący – czym właściwie jest?

Nabijanie klimatyzacji głównie oscyluje wokół czynnika chłodzącego. Jest on odpowiedzialny za odprowadzenie ciepła: Ilość w klimatyzacji samochodowej uzależniona jest od modelu i producenta samochodu. Sama czynność trwa około godziny.

Eksperci zalecają uzupełniać czynnik chłodzący przynajmniej raz w roku. Natomiast, jeśli samochód jest często eksploatowany, to oczywiście można to robić częściej. Koszt takiej usługi nie jest duży, wobec czego warto się na nią zdecydować. I mieć świadomość, że jeśli to zaniedbamy to koszty naprawy będą o wiele większe. Każdy kierowca powinien na bieżąco sprawdzać stan klimatyzacji.

Ponadto, jeśli jest konieczność to można skorzystać z innych czynności naprawczych. Zaliczają się do nich: odessanie czynnika chłodniczego, osuszenie układu chłodzącego, napełnienie instalacji, usuwanie nieszczelności, wymiana i naprawa uszkodzonych elementów, płukanie układów w klimatyzacji albo odgrzybianie metodą ozonową lub ultradźwiękową. Niezależnie od tego, czy samochód posiadamy długo, zawsze należy o niego odpowiednio zadbać. Dzięki temu nie trzeba w przyszłości przejmować się, że coś działa nie tak jak powinno.

Każdy sam na pewno orientuje się, jakie elementy działają sprawnie. Natomiast, gdy ma najmniejsze wątpliwości to od razu powinien zgłosić się do serwisu. Sprawdzanie stanu klimatyzacji samochodowej to podstawa, gdyż jest ona już standardem w pojazdach różnych marek. A nabijanie klimatyzacji jest czynnością, jaką należy wykonywać regularnie.

Portal superinformator.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy publikowanych przez czytelników. Komentarze niezgodne z polskim prawem będą usuwane. Na naszym portalu każdy ma prawo do wyrażenia swojego zdania. Zapraszamy do wzięcia udziału w dyskusji.

Napisz komentarz