pellet drzewny

Na co zwracać uwagę wybierając pellet drzewny?

redakcja serwisu | 17 października 2022 | Komentarze: 0

Pellet drzewny to ekologiczne paliwo grzewcze, które stanowi alternatywę dla węgla, gazu czy prądu. Wysokiej jakości opał nie zawiera sztucznych składników, dzięki czemu ogranicza emisję pyłów i dwutlenku węgla. Jakie aspekty wpływają na właściwości pelletu?

Co to jest pellet drzewny i do czego służy?

Pellet drzewny to ekologiczne paliwo wykorzystywane do ocieplania domów jednorodzinnych oraz spalania w zbiorowych instalacjach grzewczych. Ośrodki, które korzystają z tego rodzaju surowca, muszą być wyposażone w piece lub kotły odpowiednie dla drzewnego granulatu.

Ekologiczny charakter pelletu wynika z tego, że przy jego produkcji nie wykorzystuje się substancji szkodliwych. Paliwo wytwarzane jest z biomasy, czyli odpadków leśnych lub rolniczych. Głównym składnikiem pelletu zazwyczaj jest drewno. Jednak czasami przy produkcji wykorzystuje się również trawy, słomę czy skorupki kokosa.

Jakie właściwości powinien mieć dobry pellet drzewny?

W Polsce jest kilka firm, które produkują dobre i sprawdzone paliwo drzewne. „Czysty” i „ekologiczny” to określenia, na jakie zasługują m.in. pellet Poltarex, pellet Barlinek czy pellet Olimp. Jakie aspekty wpływają na wysoką jakość paliwa drewnopochodnego?

Dobry pellet można rozpoznać dzięki właściwościom związanym z kolorem, zapachem czy zawartością pyłów. Godne polecenia paliwo powinno mieć jednolity kolor drewna. Nienaturalne odbarwienie mogą być oznaką występowania farby, impregnatu czy innych chemicznych substancji.

Zapach grzewczego granulatu również powinien przywodzić na myśl las. Jeśli woń jest nieprzyjemna, to istnieje prawdopodobieństwo, że pellet nie ma całkowicie czystego składu. To samo może sugerować wysoka zawartość pyłów.

Jakość pelletu można ocenić również na podstawie jego masy właściwej, która powinna wynosić 0,6-0,7 kg/litr. Przyjmuje się, że opał drzewny o takich właściwościach jest prasowany z odpowiednią siłą.

Pellet drzewny to rozwiązanie grzewcze, które warto wprowadzić do swojego domu w celach ekologicznych. Kupując pellet, trzeba pamiętać o wyborze sprawdzonego producenta, a także o sprawdzeniu właściwości produktu.

Portal superinformator.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy publikowanych przez czytelników. Komentarze niezgodne z polskim prawem będą usuwane. Na naszym portalu każdy ma prawo do wyrażenia swojego zdania. Zapraszamy do wzięcia udziału w dyskusji.

Napisz komentarz