Ile kosztuje pokładowe Wi-Fi i w których liniach lotniczych jest bezpłatne?

Ile kosztuje pokładowe Wi-Fi i w których liniach lotniczych jest bezpłatne?

Wydawca | 8 listopada 2017 | Komentarze: 0

W czasach, w których Internet towarzyszy nam przez całą dobę, nikomu nie przychodzi do głowy, żeby mogło być inaczej: dostęp do sieci nie podlega dyskusji. Czy jednak dotyczy to również podróży? Zespół KAYAK.pl sprawdził, które spośród ulubionych linii lotniczych Polaków oferują bezpłatny dostęp do sieci, które pobierają opłatę za korzystanie z pokładowego Wi-Fi, a które w ogóle nie mają dostępu do Internetu w swoich samolotach.

Trzy najpopularniejsze wśród Polaków linie lotnicze bez Internetu na pokładzie

Dostęp do Internetu na pokładzie ulubionych linii lotniczych Polaków

Linia lotnicza Cena Wi-Fi w walucie lokalnej Cena Wi-Fi w PLN
Ryanair brak Wi-Fi na pokładzie brak Wi-Fi na pokładzie
Polskie Linie Lotnicze LOT brak Wi-Fi na pokładzie brak Wi-Fi na pokładzie
Wizz Air brak Wi-Fi na pokładzie brak Wi-Fi na pokładzie
Lufthansa 3 -17 EUR 12,71 zł – 72,05 zł
EasyJet brak Wi-Fi na pokładzie brak Wi-Fi na pokładzie
Norwegian Air Shuttle bezpłatnie bezpłatnie
SAS 6 -15 EUR
bezpłatnie w klasie premium
25,43 zł – 63,57 zł
bezpłatnie w klasie premium
Air France brak danych dot. ceny brak danych dot. ceny
KLM brak danych dot. ceny brak danych dot. ceny
Emirates bezpłatnie
do 20 MB w ciągu 2 godzin od zalogowania
bezpłatnie

do 20 MB w ciągu 2 godzin od zalogowania

9,99 -15,99 USD (powyżej 20 MB) 35,99 zł – 57,61 zł (powyżej 20 MB)
British Airways brak Wi-Fi na pokładzie brak Wi-Fi na pokładzie
SWISS 9 – 39 CHF 32,89 zł – 142,52 zł

Z analizy wynika, że dostęp do Wi-Fi na pokładzie nie jest dla Polaków niezbędnym udogodnieniem podczas lotu. Żadna z najczęściej wybieranych linii lotniczych nie ma bowiem w swojej ofercie Wi-Fi. Co wydaje się uzasadnione w przypadku tanich linii Ryanair i WizzAir, które starają się w jak największym stopniu ograniczyć koszty lotu, może być jednak zaskoczeniem dla pasażerów tradycyjnych przewoźników, w tym narodowego LOT-u. Fakt, że żadna z trzech najpopularniejszych linii nie oferuje dostępu do sieci, może świadczyć o tym, że dla Polaków wciąż nie jest to priorytet przy wyborze przewoźnika.

Bezpłatny Internet w liniach Norwegian i Emirates

Dla podróżujących internautów, którzy woleliby nie płacić za lot więcej niż wynoszą koszty biletu, linie Norwegian i Emirates będą doskonałym wyborem. Obaj przewoźnicy pozwalają swoim pasażerom korzystać z sieci za darmo. Linie Emirates wyznaczyły jednak limit 20 MB do  wykorzystania w ciągu dwóch godzin po zalogowaniu się do sieci. Pozwoli to swobodnie sprawdzić pocztę czy opublikować zdjęcia w serwisie społecznościowym.

Opłaty w poszczególnych liniach lotniczych

Jeśli chodzi o taryfy, przewoźnicy stosują różne formy naliczania opłat. SAS Airlines pobiera stałą kwotę za dostęp do Internetu na trasach w Europie i Skandynawii (25 zł), a także w innych regionach świata (64 zł). Pasażerowie podróżujący SWISS Airline powinni zastanowić się, ile danych będą potrzebowali w podróży, ponieważ przewoźnik nalicza opłaty według liczby pobranych megabajtów. Tym samym pakiet 20 MB danych kosztuje około 33 zł, natomiast za 120 MB pasażerowie zapłacą blisko 143 zł. Lufthansa oferuje dwa sposoby naliczania opłat za korzystanie z Internetu. Na trasach krótko- i średniodystansowych podróżni mogą wybrać prędkość transferu danych – 150 kb/s za 13 zł, 600 kb/s za 30 zł lub 15 Mb/s za 51 zł. W przypadku długich lotów koszt zależy od czasu korzystania z Internetu. Godzina dostępu do sieci kosztuje 38 zł, 4 godziny – 59 zł, a cały lot (do 24 godzin) – 72 zł.

Vera Pershina, dyrektor regionalna KAYAK na Europę Wschodnią i kraje nordyckie komentuje: „W KAYAK nieustannie pracujemy nad tym, aby ułatwić Polakom podróżowanie – oferujemy im narzędzia i przygotowujemy raporty, które pomagają podjąć najlepsze decyzje odnośnie planowanego wyjazdu. Świetnym tego przykładem jest nasza najnowsza analiza przedstawiająca koszty dostępu do Internetu na pokładzie samolotów. Widać to również w oferowanych narzędziach, takich jak Explore, dzięki któremu podróżni łatwo znajdą kierunek podróży w określonym przez siebie budżecie”.

Uwagi:

Dane dotyczące najpopularniejszych linii lotniczych w Polsce pochodzą z raportu Urzędu Lotnictwa Cywilnego w pierwszym kwartale 2017 r. Ceny usług Wi-Fi pochodzą z oficjalnych stron internetowych lub infolinii przewoźników według stanu na 24.10.2017 r. Dane i ceny mogą ulec zmianie lub być nieaktualne.

Portal superinformator.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy publikowanych przez czytelników. Komentarze niezgodne z polskim prawem będą usuwane. Na naszym portalu każdy ma prawo do wyrażenia swojego zdania. Zapraszamy do wzięcia udziału w dyskusji.

Napisz komentarz