Klasyfikacja odpadów to jeden z niełatwych obowiązków ciążących na ich wytwórcach. Jest ona podstawą do ustalenia dalszej drogi z odpadem i pozwala zastosować odpowiednie środki bezpieczeństwa w procesach zarządzania odpadami. Klasyfikacja odpadów w Polsce odbywa się na podstawie zasad identyfikowania poszczególnych grup odpadów opracowanych przez Ministerstwo Klimatu. Katalog odpadów ogłoszony przez Ministerstwo (ostatni z dnia 2 stycznia 2020 roku) pozwala dobrać do konkretnego rodzaju odpadu właściwy jemu kod odpadu i ustalić legalne sposoby jego zagospodarowania. Na co warto szczególnie zwrócić uwagę, klasyfikując odpady i co może zrobić wytwórca odpadu, gdy ma trudności z przypisaniem właściwego kodu odpadu do wytworzonych odpadów?
Klasyfikacja odpadów – jak prawidłowo ustalić kod odpadu?
Nadanie kodu odpadom to ważny moment dla zgodnego z prawem gospodarowania odpadami, a każda pomyłka w klasyfikacji odpadu może być bardzo kosztowna, ponieważ za nieprawidłowy dobór kodu odpadu polskie prawo przewiduje wysokie kary. Pierwsze kryterium, jakie bierze się pod uwagę przy dopasowaniu odpadu do odpowiedniego kodu to pochodzenie odpadu. Warto wiedzieć, że kod odpadu, choć pozornie mamy do czynienia z tym samym rodzajem materiału, np. złomem czy szkłem, może różnić się w zależności właśnie od tego, gdzie dany odpad został wyprodukowany, czyli od źródła jego pochodzenia. W dalszej kolejności przy ustalaniu kodu odpadu bierze się pod uwagę grupę, podgrupę, a potem rodzaj odpadu zaproponowane w ministerialnym rozporządzeniu. Kod odpadu stosowany w ewidencji odpadów składa się z 6 cyfr. Ze względu na szczególne właściwości oraz potencjalne zagrożenie, jakie stanowią wszystkie odpady niebezpieczne, zostały one oznaczone w katalogu dodatkowo znakiem specjalnym „*”. Odpady niebezpieczne, mimo bardzo szczegółowych zasad klasyfikacji odpadów funkcjonujących w polskim prawie, sprawiają zresztą zwykle najwięcej kłopotu przedsiębiorcom. Często bowiem do ich prawidłowej klasyfikacji konieczna jest specjalistyczna wiedza, badania laboratoryjne itd., a poprawne ustalenie kodu odpadów ma kluczowe znaczenie dla określenia zakresu obowiązków wytwórcy odpadu oraz ewentualnych zwolnień z tych obowiązków. W jaki sposób poradzić sobie z klasyfikacją odpadu, gdy dobór kodu nie wydaje się prosty i oczywisty?
Klasyfikowanie odpadów – gdzie szukać pomocy?
Przedsiębiorcy odpowiedzialni za prawidłowe nadanie kodu wytworzonym przez siebie odpadom mogą wesprzeć się różnymi poradnikami, narzędziami i wyszukiwarkami kodów dostępnymi w internecie. Niestety nie zawsze ta droga daje gwarancję poprawnego nadania kodu, nie zastąpi koniecznej wiedzy, a w dodatku bywa kosztowna. Zwłaszcza w przypadku kłopotliwych odpadów, a są takimi, chociażby wspomniane wcześniej odpady niebezpieczne, warto więc poszukać fachowego wsparcia u profesjonalistów. Firma Stena Recycling, która organizuje odbiór odpadów na terenie całej Polski i zajmuje się recyklingiem odpadów różnych frakcji, prowadzi od wielu lat profesjonalne szkolenia dotyczące klasyfikowania odpadów niebezpiecznych, a także doradza swoim klientom w sprawach związanych z segregacją odpadów i ich ewidencjonowaniem. Pomoc specjalistów, którzy od dekad zajmują się zarządzaniem odpadami przy klasyfikacji odpadów, to najłatwiejszy i najbezpieczniejszy sposób na uporanie się z problematycznymi kodami i zawiłymi obowiązkami wytwórców odpadów. Profesjonalne wsparcie ze strony firmy zarządzającej odpadami daje przy tym pewność, że zaproponowana klasyfikacja nie zostanie zakwestionowana przy okazji urzędniczej kontroli czy weryfikacji raportów złożonych w BDO.