notariusz

Kancelaria notarialna – jakie czynności wykonuje notariusz?

redakcja serwisu | 20 lutego 2023 | Komentarze: 0

Notariusz to osoba upoważniona do zatwierdzania dokumentów i nadawania im mocy prawnej. Wiele dokumentów wymaga jego podpisu. Kiedy należy udać się do kancelarii i jakie czynności są tam wykonywane?

Jakie sprawy załatwia się u notariusza?

Wizyta w kancelarii notarialnej jest niezbędna w wielu sytuacjach. Przede wszystkim wtedy, gdy sprawa wymaga uprawomocnienia. Najczęściej wykonywanymi przez notariusza czynnościami jest sporządzanie umów przenoszących prawo własności do nieruchomości. Często podpisywane są pełnomocnictwa. Poświadczone notarialnie będzie umożliwiało drugiej osobie podejmowanie decyzji w naszym imieniu.

Notariusz sporządza także umowy darowizn, podziału majątki, jak i poświadczenia dziedziczenia. Co ważne – kancelaria notarialna Czyste w Warszawie może obsługiwać wszystkich klientów, bez względu na to, czego dotyczy transakcja. Chcąc sprzedaż mieszkanie w Krakowie, akt notarialny można umówić w Warszawie.

Jak przebiega akt notarialny?

Umówienie spotkania u notariusza należy zaplanować. W zależności od kancelarii terminy mogą się różnić. Notariusz na Woli w Warszawie, jak i w każdej innej dzielnicy, z odpowiednim wyprzedzeniem przygotuje umowę. Przekaże także informacje, jakie dokumenty będą niezbędne do transakcji oraz jaki będzie jej koszt. Ceny usług w kancelariach są ustalane zgodnie z Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości. Taksa notarialna, czyli wynagrodzenie notariusza jest zależne od przedmiotu, którego dotyczy czynność.

Należy również pamiętać, że w zależności od transakcji do kosztów trzeba doliczyć także dodatkowe opłaty, m.in. podatek od czynności cywilno prawnych, koszt wpisów do ksiąg wieczystych, oraz sporządzenia odpisów. Na akcie notarialnym obecne muszą być wszystkie strony transakcji. Notariusz odczytuje brzmienie umowy, a strony wyrażają zgodę na jej zawarcie i składają podpisy. Obowiązkiem notariusza jest przekazanie dokumentacji do pozostałych jednostek administracyjnych (sądu czy urzędu skarbowego). Dodatkowo każda ze stron otrzymuje odpis aktu notarialnego.

Portal superinformator.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy publikowanych przez czytelników. Komentarze niezgodne z polskim prawem będą usuwane. Na naszym portalu każdy ma prawo do wyrażenia swojego zdania. Zapraszamy do wzięcia udziału w dyskusji.

Napisz komentarz