Jednolity podatek PISu, co wiemy?

Wydawca | 4 listopada 2016 | Komentarze: 0

Prawo i Sprawiedliwość zamierza przeprowadzić reformę podatkową całego systemu. Od kilku miesięcy napływają na jej temat różne informacje. Jednak cały czas czekamy na ich oficjalne zaprezentowanie przez rząd. Miało się to odbyć w połowie listopada, termin został przesunięty na jego koniec. Jakie informacje są aktualne na dzisiaj?

  • Wstępne wejście reformy w życie ma nastąpić 1 stycznia 2018 roku.
  • Nie jest planowane podniesienie podatków z 19% do 40%, zdementował w czwartek wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Od kilku tygodni właśnie ta koncepcja budziła największe kontrowersje.
  • Podatek jednolity będzie łączył podatek PIT, składki na ZUS i NFZ.
  • Wiosna 2018 to termin na podjęcie decyzji w sprawie jednolitej daniny.
  • Kwota wolna od podatku ma wchodzić w skład jednolitego podatku i ma to być kwota w okolicach 8 tyś zł.

Mateusz Morawiecki:
Natomiast zdajemy sobie sprawę z tego, że jak ktoś dzisiaj płaci podatek 19 proc., a jutro by płacił 40 proc., to byłby z tego powodu bardzo niezadowolony i żadnych takich propozycji podniesienia z 19 na 40 nie mamy.

Jak na razie są to tylko założenia, prawdopodobnie pod koniec listopada dowiemy się co tak naprawdę planuje rząd Beaty Szydło i ile procent będzie wynosił jednolity podatek.

Marzeniem małego przedsiębiorcy a takich jest większość w Polsce było by zastąpienie dotychczasowych podatków w wysokości 19% od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub z działów specjalnych produkcji rolnej + ZUS ponad 1000 zł miesięcznie, jednolitym podatkiem w wysokości powiedzmy 15 % miesięcznie z uwzględnieniem kwoty wolnej powiedzmy 12x minimalna krajowa rocznie. Dzięki takiemu zabiegowi na starcie oszczędzamy 1000 zł miesięcznie i kilka procent w podatku PIT, dostajemy dużą kwotę wolną, zachowując przy tym ubezpieczenie zdrowotne i prawo do emerytury. Istotne było by to, aby nie płacić ZUS w przypadku gdy nie jesteśmy w stanie na niego zarobić, czyli sytuacje gdy firma w danym miesiącu zarobiła 0, musi zapłacić 1000 zł ZUS nie mogą mieć miejsca.

Portal superinformator.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy publikowanych przez czytelników. Komentarze niezgodne z polskim prawem będą usuwane. Na naszym portalu każdy ma prawo do wyrażenia swojego zdania. Zapraszamy do wzięcia udziału w dyskusji.

Napisz komentarz