cwiczenia na bol kolana

Jakie ćwiczenia warto wykonywać na ból kolana?

redakcja serwisu | 14 lipca 2022 | Komentarze: 0

Staw kolanowy jest największym stawem w ciele człowieka, jest drugim najbardziej obciążonym, po stawie skokowym stawem zawiasowym umożliwiającym ruchy zginania i prostowania oraz ruchy rotacyjne w zgięciu. Łączy udo z podudziem, utrzymuje ciężar ciała i stabilizuje naszą postawę podczas ruchu. Jest odpowiedzialny za ruch podczas wykonywania czynności codziennych oraz podczas wyczynowego uprawiania sportu. Mechanika stawu kolanowego zapewniająca jego prawidłowe działanie jest skomplikowana, narażona urazy, kontuzje, mikrourazy, różne choroby i procesy starzenia.

Dlatego, żeby jak najdłużej cieszyć się sprawnością kolan, należy o nie odpowiednio zadbać. Statystyki wskazują, że: co 10 osoba po 55 roku życia, co 3 osoba po 65 roku cierpi na chorobę zwyrodnieniową kolan. Wśród populacji osiemdziesięciolatków odsetek ten wzrasta do 80%. Choroba zwyrodnieniowa kolan jest jedną z najczęstszych przyczyn kalectwa w światowej populacji. Tych kilka faktów wyraźnie wskazuje na potrzebę zadbania o nasze kolana. Lepiej zapobiegać niż leczyć.

Czego nie lubią kolana?

Jest kilka czynników warunkujących zachowanie kolan w dobrej formie przez możliwie długi czas. Na pewno warto zadbać o odpowiednią aktywność fizyczna i utrzymanie właściwej masy ciała co pozwoli na uniknięcie nadmiernych obciążeń kolan. Unikanie aktywności fizycznej, długotrwałe siedzenie ze zgiętymi kolanami, długie klęczenie, nieodpowiednia pozycja podczas pracy, to czynniki bardzo niekorzystne dla kolan. Przeciążenia powstałe w wyniku zbyt intensywnego lub źle dobranego treningu sprzyjają powstawaniu mikrourazów stopniowo uszkadzających kolana. Wykonywanie na twardych powierzchniach, nagłych ruchów szczególnie połączonych ze skrętem i wyskokiem np. podczas tenisa, gry w piłkę, mogą nadmiernie obciążać kolana. Zdecydowanie bezpieczniejsze dla kolan są ruchy wykonywane w jednej płaszczyźnie podczas jazdy na rowerze szosowym czy truchtu na miękkich nawierzchniach. Nieodpowiednio dobrany, szczególnie zbyt intensywny trening po dłuższej przerwie w aktywności fizycznej jest bardzo niebezpieczny dla kolan. Wysiłek fizyczny należy dawkować w przemyślany sposób, najlepiej pod kierunkiem trenera. Nadwaga nie jest przyjazna dla kolan, bo każdy dodatkowy kilogram zwiększa ich obciążenie. Szczególnie niebezpieczne jest połączenie nadwagi ze sportami obciążającymi kolana. Odchudzanie należy rozpocząć od diety i ćwiczeń nieobciążających kolan takich jak pływanie, pilates czy jazda na rowerze po płaskim terenie.

Dowiedz się więcej: https://carolina.pl/aktualnosci/czego-lubia-kolana/

Jakie ćwiczenia na ból kolan?

Bólu kolan nie należy lekceważyć. Konieczna jest konsultacja ze specjalistą. W klinice ortopedii i medycyny sportowej w Carolina Medical Center w Gdańsku ortopeda po wykonaniu badań i testów funkcjonalnych postawi diagnozę, która ułatwi dopasowanie planu treningowego. Pod kontrolą specjalistów można dobrać odpowiednie ćwiczenia, dopasowane do możliwości pacjenta, które zredukują ból, wzmocnią stawy i przywrócą przyjemność z wykonywania aktywności fizycznej. Skuteczny plan treningowy ćwiczeń na kolana, powinien być indywidualnie dostosowany do możliwości i potrzeb osoby uskarżającej się na ból kolan.

Portal superinformator.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy publikowanych przez czytelników. Komentarze niezgodne z polskim prawem będą usuwane. Na naszym portalu każdy ma prawo do wyrażenia swojego zdania. Zapraszamy do wzięcia udziału w dyskusji.

Napisz komentarz