Zanim będzie możliwa realizacja inwestycji budowlanej, niezbędne jest wykonanie inwentaryzacji zieleni. Dzięki niej możliwe jest określenie ilości i rodzaju drzew i krzewów, a także ich parametrów dendrologicznych. Inwentaryzacja pozwala określić, które gatunki kolidują z inwestycją budowlaną.
Czym jest inwentaryzacja zieleni?
Inwentaryzacja zieleni jest to ilościowy zapis drzew i krzewów. Przeprowadzana jest w wyznaczonym ternie przez pracowników specjalistycznych firm, na przykład Architektura krajobrazu – Pracownia Projektowa Magdalena Loose. W trakcie inwentaryzacji spisywane są gatunki drzew i krzewów i podawane ich ilości. Dodatkowo opisywane są parametry dendrologiczne – obwód pnia na wysokości 130 cm, średnica korony, wysokość drzewa. Podawana jest powierzchnia krzewów, wyrażana w metrach kwadratowych. Dokumentuje się także stan zdrowotny każdego drzewa czy krzewu. Wykonywana jest także mapa, która zawiera geodezyjne nasienie drzew i krzewów oraz ich numerację. Jest to niezbędne do przeprowadzenia inwestycji budowlanej na danym terenie. Inwentaryzacja stanowi także podstawę naliczenia opłat za wycinkę.
Kiedy należy wykonać inwentaryzację zieleni?
Inwentaryzacja zielenie to prace w terenie, które pozwalają na przygotowanie dokumentacji, opisującej roślinność znajdującą się na danym obszarze. Inwentaryzacja zieleni w Gdańsku i innych polskich miastach, przeprowadzana jest wówczas, gdy na danych terenach ma wystąpić działania, które potencjalnie mogą wpłynąć na znajdującą się tam zieleń. Jest ona konieczna przy składaniu wniosku o wycinkę lub jeśli chcemy wprowadzić zmiany w zieleni. Dzięki niej ustala się wysokość opłat oraz odszkodowań za wycinkę.
Dane, zebrane w trakcie inwentaryzacji, są niezbędne do zaplanowania prac, przeprowadzanych na konkretnym terenie. Dzięki dokumentacji, powstałej po inwentaryzacji, można otrzymać szczegółowe dane dotyczące jakości i ilości roślin znajdujących się na danym obszarze. Dzięki temu wiadomo, które rośliny można wyciąć, a które wystarczy przesadzić. Inwentaryzacja pozwala także na ustalenie sposobu budowy, by nie zaszkodzić najcenniejszym gatunkom roślin.