stan techniczny samochodu

Jak sprawdzić stan techniczny samochodu – kompletny przewodnik

redakcja serwisu | 18 stycznia 2022 | Komentarze: 0

Niezależnie od tego, czy posiadasz nowy, czy używany samochód, ważne jest, aby okresowo sprawdzać jego stan techniczny. Wykonuj je regularnie, a przekonasz się, że utrzymanie samochodu nie jest tak drogie, jak myślałeś. W rzeczywistości regularne przeglądy pozwolą obniżyć koszty posiadania samochodu w czasie. Dlaczego?

Ponieważ dzięki regularnym przeglądom samochód będzie w dobrym stanie technicznym i w dłuższej perspektywie będzie wymagał mniej czynności serwisowych. Sprawdzenie stanu technicznego samochodu jest łatwe – wystarczy kilka prostych narzędzi i podstawowa wiedza. Przeczytaj więcej informacji o tym, jak sprawdzić stan techniczny samochodu.

Sprawdzić hamulce i układ kierowniczy

 

Hamulce – hamulce są najważniejszym układem w systemie hamulcowym pojazdu. Służą one do opóźniania ruchu pojazdu oraz do jego zatrzymania. Dobrej jakości hamulce są głównym czynnikiem wpływającym na bezpieczeństwo pojazdu. Jeśli hamulce nie działają prawidłowo, mogą wystąpić trudności z zatrzymaniem pojazdu, a nawet z jazdą z niewielką prędkością. Płyn hamulcowy należy wymieniać co około dwa lata.

Układ kierowniczy – Podczas gdy hamulce są niezbędne do zatrzymania samochodu, układ kierowniczy umożliwia pokonywanie zakrętów i ogólną nawigację. Jeśli układ kierowniczy nie działa prawidłowo, mogą wystąpić problemy z wykonywaniem skrętów lub ogólną nawigacją. Standardowe zestawy warsztatowe zwykle zawierają płyn hamulcowy, klucz do nakrętek i mały śrubokręt do odpowietrzania hamulców oraz butelkę z próbką oleju, lejek i trochę oleju do wymiany oleju. Jeśli masz starszy model samochodu, będziesz musiał zdjąć kierownicę, aby uzyskać dostęp do łożysk w kolumnie kierownicy. Jest to bardzo poważne zadanie, ponieważ kierownica jest przykręcona do deski rozdzielczej bardzo ciężką śrubą.

Wymień olej i sprawdź opony

 

Olej – silnik Twojego samochodu jest jednym z najważniejszych elementów pojazdu. Odpowiada on za poruszanie samochodem i jego właścicielami, dlatego wymaga regularnej konserwacji. Jednym z najważniejszych elementów w silniku samochodu jest olej. Jeśli olej jest stary lub zanieczyszczony, silnik nie będzie pracował płynnie, a nawet może dojść do jego uszkodzenia. Olej samochodowy należy wymieniać co 3 miesiące lub co 3000 mil – w zależności od tego, co nastąpi wcześniej.

Opony – podczas jazdy samochodem opony stykają się z nawierzchnią. Może się to wydawać niegroźne, ale opony są jednym z najważniejszych elementów samochodu. Dzięki nim samochód może poruszać się po drodze w sposób bezpieczny i wydajny. Co najmniej raz w roku należy sprawdzić stan opon, w razie potrzeby wymienić je i zmienić ich bieżnik. Zapewni to optymalny poziom zużycia opon i pozwoli na bezpieczną eksploatację samochodu.

Chcesz uniknąć kontuzji i uszkodzeń ciała? Pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu dłoni i ciała! To i wiele więcej, znajdziesz na https://aveon.pl

Wykonaj test drogowy

 

Pierwszym krokiem do sprawdzenia stanu technicznego samochodu jest wykonanie testu drogowego. Testy drogowe są wykonywane przez kierowców z urządzeniem GPS zamontowanym na desce rozdzielczej. Urządzenie GPS rejestruje stan silnika i skrzyni biegów samochodu. Jeśli wykryje jakiekolwiek problemy, od razu poinformuje o tym kierowcę. Aby wykonać test drogowy, należy znaleźć bezpieczny, gładki odcinek drogi (np. autostradę) i miejsce, w którym można zjechać na pobocze i zaparkować. Pozwoli to zminimalizować ryzyko uszkodzenia samochodu lub odniesienia obrażeń. Następnie podłącz urządzenie montowane na desce rozdzielczej do gniazda zapalniczki samochodowej i poczekaj, aż zakończy ono tworzenie mapy stanu samochodu. Powinno to zająć tylko kilka minut. Po zakończeniu należy zanotować wszelkie zauważone nieprawidłowości.

Sprawdź światła, wibracje i diagnostykę elektroniczną (EDS)

 

Światła – wszystkie samochody mają światła, aby ostrzegać innych kierowców i aby inni kierowcy widzieli Cię na drodze. Jednak niektóre samochody mogą mieć uszkodzone światła, które mogą nie działać prawidłowo. Może to powodować dezorientację innych kierowców lub rozpraszać ich uwagę na to, co robisz. Jest to poważny problem związany z bezpieczeństwem i należy się nim jak najszybciej zająć.

Wibracje – są to wibracje spowodowane drganiami silnika, które mogą przenosić się na nadwozie samochodu poprzez podwozie. Za te wibracje odpowiedzialny jest zarówno silnik, jak i skrzynia biegów. Jeśli system EDS wykryje jakąkolwiek nieprawidłowość, natychmiast poinformuje o tym użytkownika.

Silnik –  jest jedną z najważniejszych części samochodu. To on wytwarza moc, która porusza samochód do przodu. Jeśli silnik wymaga wymiany oleju lub innej naprawy, konieczne jest zatrudnienie mechanika, który ją wykona.

Podsumowanie

 

Twój samochód musi bezpiecznie wozić Ciebie i Twoją rodzinę. Co więcej, musi jeździć regularnie i bez większych problemów. Dobrze utrzymany samochód może bezpiecznie służyć Ci przez lata. Należy jednak stale kontrolować stan techniczny samochodu. W ten sposób można zaoszczędzić na naprawach i mieć więcej pieniędzy na zakupy spożywcze lub wyjazd z rodziną na wakacje. Jak widać, sprawdzenie stanu technicznego samochodu jest łatwe i może być wykonane przez każdego. Wystarczy kilka podstawowych narzędzi i trochę podstawowej wiedzy motoryzacyjnej. Podczas wykonywania tych kontroli należy pamiętać o zachowaniu ostrożności. Jeśli samochód nie działa tak, jak powinien, nie należy nim jeździć. Zamiast tego należy znaleźć mechanika, który może udzielić pomocy.

Jeżeli chcesz czuć się bezpiecznie przy sprawdzaniu stanu technicznego samochodu, musisz pamiętać o odpowiedniej ochronie! To i wiele więcej znajdziesz na https://dystrybutorbhp.pl

Portal superinformator.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy publikowanych przez czytelników. Komentarze niezgodne z polskim prawem będą usuwane. Na naszym portalu każdy ma prawo do wyrażenia swojego zdania. Zapraszamy do wzięcia udziału w dyskusji.

Napisz komentarz