ekspertyza dendrologiczna

Ekspertyza dendrologiczna – w jakim celu się ją wykonuje?

redakcja serwisu | 20 września 2022 | Komentarze: 0

Ekspertyza dendrologiczna wykonywana jest przez specjalistę, który kompleksowo ocenia stan i kondycję zdrowia danego drzewa. Na koniec tego procesu przygotowywany jest bardzo szczegółowy raport, w którym znajdują się wszystkie niezbędne parametry rośliny wraz z dokumentacją fotograficzną. W jakim celu się ją wykonuje? Podpowiadamy.

Po co wykonywana jest ekspertyza dendrologiczna?

Ekspertyza dendrologiczna w Gdańsku wykonywana jest w celu przeanalizowania kondycji określonego drzewa. Na podstawie powstałych wniosków można przystąpić do odpowiednich działań pielęgnacyjnych i zabezpieczających. Raport uwzględnia bardzo konkretne szczegóły i zalecenia.

W niektórych przypadkach jedynym wnioskiem ekspertyzy jest to, że należy daną roślinę wyciąć. Taki wynik analizy może mieć miejsce w sytuacji, w której drzewo nie da się już odratować. Na przykład choroba doprowadziła do uszkodzenia struktury i grozi ono niekontrolowanym upadkiem, zwłaszcza przy mocniejszych podmuchach wiatru. Tym samym stanowi niebezpieczeństwo dla ludzi oraz mienia.

Ekspertyzę dendrologiczną wykonuje się zazwyczaj jako jedno z działań w zakresie nadzoru inwestorskiego. Dzięki temu można bardzo precyzyjnie określić bieżący drzewostan oraz zaprojektować tereny zielone wokół osiedla lub powstających budynków. Wcześniej przeprowadza się inwentaryzacje zieleni w Gdańsku, która pozwala bardzo dokładnie określić zakres zlecanej ekspertyzy.

Ekspertyza dendrologiczna – kto ją wykonuje?

Ekspertyza dendrologiczna wykonywana jest przez eksperta, rzeczoznawcę z zakresu ochrony środowiska. Taka osoba dysponuje kompleksową wiedzą z zakresu biologii oraz leśnictwa. Do badań dendrologicznych wykorzystuje specjalistyczny sprzęt, na przykład tomografu soniczny, który pozwala bezinwazyjnie przeanalizować strukturę drzewa. Specjalista korzysta również z prostych przyrządów, które pozwalają mu ocenić podstawowe parametry rośliny, między innymi jej wielkość i wiek, a także położenie względem obiektów. Do raportu dołączana jest dokumentacja fotograficzna.

Portal superinformator.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy publikowanych przez czytelników. Komentarze niezgodne z polskim prawem będą usuwane. Na naszym portalu każdy ma prawo do wyrażenia swojego zdania. Zapraszamy do wzięcia udziału w dyskusji.

Napisz komentarz