Czynności notarialne – jak wybrać dobrego notariusza?

redakcja serwisu | 12 maja 2022 | Komentarze: 0

Notariusz to jeden z zawodów, który możemy zaliczyć do pełnienia funkcji zaufania publicznego. Jest to odpowiedzialne zajęcie, które w głównej mierze polega na ograniczeniu spraw sądowych oraz zagwarantowaniu bezpieczeństwa wszystkim stronom wchodzącym w skład danej sprawy. Jak wybrać dobrego notariusza? Podpowiadamy.

Kiedy należy skorzystać z rady notariusza?

Funkcjonowanie kraju bez notariusza byłoby niemożliwe. Odpowiada on za szereg czynności, które muszą zakończyć się stworzeniem aktu notarialnego, zapewniającego bezpieczeństwo dla każdej ze stron. Jeśli interesują nas czynności notarialne w Szczecinie, to warto uprzednio zainteresować się, czy nasza sprawa wymaga akurat takiej formy rozstrzygania.

Z usług notariusza należy skorzystać, jeśli chcemy sporządzić akt notarialny bądź poświadczenie dziedziczenia. Notariusz pomoże nam również w przypadku wpisów do księgi wieczystej, doręczaniu oświadczeń, spisywaniu protokołów i sporządzaniu weksli oraz czeków. Do jego zadań należy również prowadzenie spraw dotyczących papierów wartościowych, pieniędzy i wyciągów dokumentów. Jeśli nie wiemy, czy nasza sprawa kwalifikuje się pod ten typ zawodu, w większości kancelarii możemy udać się po bezpłatną poradę, na której zostaną nam wyjaśnione wszelkie wątpliwości.

Jak wybrać dobrego notariusza?

Niezależnie od zawodu, również i w tym przypadku warto kierować się doświadczeniem osoby, która ma nam pomóc. Miejmy świadomość tego, że sprawy, o których wspominaliśmy wcześniej bardzo często wiążą się z odpowiedzialnością prawną, dlatego tak istotne jest, aby osoba, która zajmuje się ich wyjaśnieniem, była kompetentna, a wszystkie czynności przeprowadzone w sposób właściwy.

Dobry notariusz jest neutralny i nie stoi po żadnej ze stron. Jest to bardzo istotne, zwłaszcza, że nie reprezentuje on interesów jednej ze stron, ale dąży do uregulowania spraw w taki sposób, aby każda ze stron była zadowolona.

Notariusz to jeden z zawodów, który spełnia funkcje zaufania publicznego, dlatego, jeśli interesuje nas np. sporządzanie umów w Szczecinie, to wybierzmy osobę godną zaufania.

Portal superinformator.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy publikowanych przez czytelników. Komentarze niezgodne z polskim prawem będą usuwane. Na naszym portalu każdy ma prawo do wyrażenia swojego zdania. Zapraszamy do wzięcia udziału w dyskusji.

Napisz komentarz