zlomowanie auta

Złomowanie aut – kto powinien skorzystać z takich usług?

redakcja serwisu | 7 grudnia 2022 | Komentarze: 0

Późna jesień i zima to pory roku, podczas których nasze samochody eksploatują się często w utrudnionych warunkach. Jeśli auto którym się poruszamy jest już starym samochodem i ma problemy ze swoją sprawnością, powinno się zadbać, aby nadal było niezawodne. Jeśli nie jest to możliwe, wybierzmy się do punktu złomowania aut. Jak wygląda sprzedaż samochodu na auto złomie i co nas dotyczy przy takiej usłudze po stronie formalności, jakich musimy dopełnić? Podpowiadamy.

Jak zezłomować samochód?

Złomowanie aut we Włocławku należy rozpocząć od znalezienia stacji demontażu w najbliższej okolicy. Do złomowania będą potrzebne dokumenty, tj. dowód rejestracyjny i karta pojazdu. Po otrzymaniu zaświadczenia o demontażu, trzeba udać się do wydziału komunikacji, aby samochód wyrejestrować.

Najważniejsze, aby wybrać stację demontażu, która ma uprawnienia do wydania zaświadczenia o zezłomowaniu pojazdu. Takie firmy mają zezwolenie od marszałka województwa i legalnie prowadzą działalność. Warto porównać także ceny w najbliższej okolicy i wybrać najbardziej opłacalny finansowo punkt. Jeżeli twój samochód trzeba przewieźć na lawecie do stacji demontażu, należy sprawdzić, czy firma oferuje tego typu usługę, czy jest to dodatkowy koszt. Bardzo często z naszego samochodu będą pozyskane części do samochodów we Włocławku.

Czy można zezłomować auto bez OC?

Zgodnie z polskim prawem każdy zarejestrowany samochód musi mieć ważne OC. W związku z tym w momencie złomowania także polisa musi być aktualna. Pracownik stacji demontażu powinien wpisać do dokumentacji datę ważności OC. Składając wniosek o wyrejestrowanie samochodu w wydziale komunikacji, urzędnik sprawdzi, czy OC jest ważne.

W przypadku braku OC zostanie powiadomiony Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny i zostanie nałożona kara za brak OC. Za brak ubezpieczenia samochodu osobowego do 3 dni, kara w 2021 roku wynosi 1120 zł, do 14 dni 2800 zł, a powyżej 14 dni 5600 zł. W przypadku pojazdów ciężarowych kary są wyższe. Warto więc zachować ciągłość ubezpieczenia.

Portal superinformator.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy publikowanych przez czytelników. Komentarze niezgodne z polskim prawem będą usuwane. Na naszym portalu każdy ma prawo do wyrażenia swojego zdania. Zapraszamy do wzięcia udziału w dyskusji.

Napisz komentarz