W pewnym momencie przychodzi taka chwila, kiedy właściciel musi pożegnać się ze swoim samochodem i zawieźć go na złom. Zazwyczaj taką decyzję podejmujemy wtedy kiedy utrzymywanie takiego pojazdu nie jest już opłacalne, a dodatkowo jest on niekompletny, zepsuty lub stwarzałby niebezpieczeństwo na drodze. Co warto jednak wiedzieć o całym procesie złomowania aut? Podpowiadamy.
Złomowanie aut — kiedy się opłaca?
Złomowanie aut w Kołobrzegu i każdym innym mieście przeprowadzane jest w sytuacji kiedy uległ on wypadkowi w wyniku którego nie opłaca się go naprawiać, a więc doszło do tak zwanej szkody całkowitej. Na złomowisko powinny trafić również samochody, które są w złym stanie technicznym i są wyeksploatowane w taki sposób, że ich naprawa jest już całkowicie nieopłacalna, a w obecnym stanie stanowią zagrożenie na drodze. Często nawet sprawne auta są zawożone na złomowisko, wtedy kiedy ich utrzymywanie wiąże się z wysokimi kosztami, a właściciel nie znalazł kupca na taki pojazd.
Złomowanie aut — jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie?
Skup aut w Szczecinie oferuje również usługę złomowania aut. Decydując się na kasacje pojazdu, należy mieć ze sobą swój dowód osobisty, a także dokumenty związane z tym konkretnym egzemplarzem. Mowa tutaj przede wszystkim o dowodzie rejestracyjnym, karcie pojazdu i tablicach rejestracyjnych. Należy mieć przy sobie również potwierdzenie ostatniego ubezpieczenia. Te wszystkie dokumenty przekazuje się pracownikowi firmy zajmującej się utylizacją aut.
Właściciel auta otrzymuje od pracownika złomowiska zaświadczenie o kasacji pojazdu. Dokument ten wydawany jest w trzech egzemplarzach. Dwa trafiają do właściciela pojazdu. Jeden powinien zostawić sobie, drugi zaś zanieść do urzędu w celu wyrejestrowania samochodu. Trzeci z kolei zostaje w firmie, która wykonała kasację auta. Z ewentualną opłatą musimy się liczyć w sytuacji kiedy masa oddawanego egzemplarza wynosi mniej niż 90% wagi wpisanej w dowodzie rejestracyjnym.