zielony dach

Zielony dach – jak wygląda jego budowa?

redakcja serwisu | 26 października 2022 | Komentarze: 0

Nowoczesne budownictwo skupia się między innymi na takich kwestiach jak ekologia. W tym celu staramy się tworzyć jak najwięcej zielonych miejsc. Tehnologia rozwinęła się obecnie na tyle, że zieleń do wielkich aglomeracji miejskich można wprowadzać nawet poprzez dachy. Jak wygląda budowa tak zwanych zielonych dachów i jakie są ich rodzaje?

Kto zajmuje się budową zielonych dachów?

Zakres firm, które zajmują się zielonymi dachami jest wbrew pozorom naprawdę szeroki. Spotkamy bowiem wśród nich zarówno przedsiębiorstwa, które specjalizują się po prostu w konstruowaniu dachów, jak i takie, których głównym zajęciem jest hodowla roślin, czy też trawy z rolki. Jeśli chodzi o zielony dach budowa potrafi być czasem wymagająca, przez co ważne jest by przyłożyć się do wyboru dobrego przedsiębiorstwa.

Z tego powodu chcąc wykonać zielony dach na swoim budynku, powinniśmy poszukać dobrego przedsiębiorstwa, które zajmuje się taką działalnością. Tylko postawienie na prawdziwych fachowców gwarantuje nam bowiem, że efekt końcowy spełni nasze oczekiwania.

Jak wygląda budowa zielonych dachów?

Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że aby wybudować zielony dach, warto to zaplanować już na etapie projektowania budynku. Później jest naprawdę trudno przerobić dach w sposób, który pozwoli założyć na nim roślinność. Gdy jednak zielony dach zaplanujemy, to cały proces robi się znacznie prostszy. Przede wszystkim budowa polega na założeniu wzocnionego stropu oraz więźby dachowej, dzięki czemu dach będzie w stanie wytrzymać na sobie zwiększone obciążenie.

Specjalnie wzmocniona musi być też warstwa izolacyjna. Dzięki temu korzenie nasadzonej roślinności jej nie przebiją. Na przygotowanym dachu należy następnie ułożyć waretswy, które pozwolą na założenie roślinności. Mowa tu o warstwie drenażowej, filtracyjnej, roślinnej z nasadzniemia, a na sam koniec warstwie wegetacyjnej, która pozwoli roślinności na odpowiedni rozwój po nasadzeniu, dzięki czemu ta będzie prezentować się tak, jakbyśmy tego chcieli.

Portal superinformator.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy publikowanych przez czytelników. Komentarze niezgodne z polskim prawem będą usuwane. Na naszym portalu każdy ma prawo do wyrażenia swojego zdania. Zapraszamy do wzięcia udziału w dyskusji.

Napisz komentarz