ubezpieczenie OC

Wszystko, co warto wiedzieć o ubezpieczeniu OC

Wydawca | 4 listopada 2020 | Komentarze: 0

Polisa komunikacyjna OC to bardzo ważne ubezpieczenie, o którym warto wiedzieć więcej niż tylko tyle, że trzeba je wykupić. Z tego tekstu dowiesz się więcej o OC i ochronie, jaką zapewnia. Zaczynamy!

Nie samym OC człowiek żyje

Na rynku dostępnych jest o wiele więcej ubezpieczeń niż tylko OC. Pozwalają one ochronić zarówno pojazd, jak i samego kierowcę przed finansowymi konsekwencjami zdarzeń drogowych. Dowiedz się więcej o innych polisach, wchodząc na stronę: https://kurierlubelski.pl/nie-samym-oc-zyje-czlowiek/ar/11953170

OC jest obowiązkowe

Zgodnie z polskim prawem i ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu mechanicznego musi bezwzględnie wykupić ubezpieczenie OC. Nie ma wyjątków od tej reguły. Za jedyne odstępstwo można uznać możliwość zawarcia umowy krótszej niż 12 miesięcy. Dotyczy to jednak określonych w ustawie przypadków.

Na ulgę w tym zakresie mogą liczyć:

  • osoby sprowadzające pojazd spoza Polski,
  • komisy samochodowe, które przetrzymują na placach pojazdy,
  • właściciele pojazdów zabytkowych.

Brak OC grozi karą finansową

W związku z obowiązkowym charakterem ubezpieczenia OC, za brak polisy grozi kara finansowa. Jej wysokość jest uzależniona od okresu, w jakim pojazd nie był ubezpieczony.

W roku 2020 kary dla samochodów osobowych prezentują się następująco:

  • do 3 dni – 1040 zł,
  • od 4 do 14 dni – 2600 zł,
  • powyżej 14 dni – 5200 zł.

Każde OC jest takie samo

Obowiązkowy charakter ubezpieczenia OC sprawia również, że zakres ochrony oferowany przez ubezpieczycieli musi być taki sam. Oznacza to, że wybierając najdroższą polisę wcale nie uzyskasz większej ochrony, niż w przypadku zakupu tańszych rozwiązań. Pamiętaj więc, by wybierając polisę mieć na uwadze, że wszędzie otrzymasz to samo.

OC dotyczy pojazdu, a nie właściciela

Często kierowcy myślą, że wykupując polisę OC, chronią wszystkie swoje pojazdy przed konsekwencjami zdarzeń drogowych. Sytuacja nie jest jednak tak kolorowa, jak mogłoby się wydawać. Według polskiego prawa OC chroni tylko określony pojazd. W sytuacji, więc, gdy posiadasz kilka samochodów, musisz wykupić ubezpieczenie komunikacyjne OC dla każdego z nich.

Podsumowanie

Jak widzisz, ubezpieczenie OC to produkt, który posiada kilka elementów, o których warto wiedzieć przed zakupem. Szczególnie ważna jest świadomość kary za brak polisy oraz tego, że OC chroni pojazd, a nie właściciela. Miej te elementy na uwadze przy zakupie, a z całą pewnością wybierzesz swoje idealne OC spośród setek dostępnych ofert. Jeśli zależy Ci na najlepszym dostępnym rozwiązaniu rozważ zakup online i skorzystaj z ogólnodostępnych porównywarek.

Portal superinformator.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy publikowanych przez czytelników. Komentarze niezgodne z polskim prawem będą usuwane. Na naszym portalu każdy ma prawo do wyrażenia swojego zdania. Zapraszamy do wzięcia udziału w dyskusji.

Napisz komentarz