Tonometr – czym jest i gdzie znajduje zastosowanie?

redakcja serwisu | 9 maja 2022 | Komentarze: 0

Tonometr to jeden z ważniejszych sprzętów w profesjonalnym gabinecie okulistycznym. Pozwala on na dokładne zmierzenie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Ów badanie, do którego wykorzystywany jest tonometr, to tonometria. Wyróżnia się kilka podstawowych wersji tego badania, jednak ich cel jest taki sam. Więcej na ten temat poniżej.

Tonometr – czym jest?

Jak już wspomniano, tonometr to sprzęt okulistyczny, którego nie może zabraknąć w dobrym gabinecie. Inne, przydatne urządzenia okulistyczne to między innymi ultrasonografy okulistyczne czy też topograf rogówkowy.

Pierwszy tonometr skonstruowano w latach 70. poprzedniego wieku i od tamtej pory jest on regularnie ulepszany. Nowoczesny tonometr nie zajmuje wiele miejsca i jest niebywale skuteczny w badaniu ciśnienia wewnątrzgałkowego.

W jakim celu wykorzystuje się tonometr?

Tonometr, podobnie jak gonioskop, to sprzęt niezastąpiony. Jak już wiadomo, wykorzystuje się go w celu upewnienia się, że ciśnienie wewnątrzgałkowe jest prawidłowe.

Najczęściej to badanie wykonuje się w przypadku osób zmagających się nadciśnieniem ocznym czy jaskrą. Jest również niezbędne w trakcie badania kontrolnego po zabiegach okulistycznych w celu upewnienia się, że wszystko jest w porządku.

Tonometr – jak wygląda badanie?

Badanie tonometrem będzie wyglądało różnie, w zależności od wybranej przez lekarza okulisty metody. Przed rozpoczęciem jakiegokolwiek działania, lekarz informuje pacjenta, jak ma się zachować. Trzeba się rozluźnić, w dniu badania dobrze jest również założyć luźne ubranie, szczególnie jeśli chodzi o okolice szyi.

Poza tym należy pamiętać, by nie zakładać soczewek kontaktowych (jeśli takie się nosi) i tego dnia zrezygnować z nakładania makijażu. W trakcie badania nie można zaciskać powiek. Najlepiej zachować jak największy spokój i nie ruszać się. Oko, które w danym momencie nie podlega badaniu, powinno spoglądać w dal, bez skupiania się na konkretnych detalach.

Portal superinformator.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy publikowanych przez czytelników. Komentarze niezgodne z polskim prawem będą usuwane. Na naszym portalu każdy ma prawo do wyrażenia swojego zdania. Zapraszamy do wzięcia udziału w dyskusji.

Napisz komentarz