oszczednosci

Skuteczne sposoby oszczędzania na emeryturę

redakcja serwisu | 17 maja 2021 | Komentarze: 0

Dla wielu młodych osób aktywnych zawodowo emerytura to bardzo odległa przyszłość, o której zdajemy się nie myśleć. W końcu jesteśmy młodzi, mamy przed sobą wiele możliwości i planów, a pieniądze na nie zawsze się znajdą, prawda? Niestety rzeczywistość w kwestii emerytur w naszym kraju rysuje się w zupełnie innych barwach. Jeśli zależy Ci na tym, aby po zakończeniu aktywności zawodowej dalej żyć w dobrobycie, powinieneś poznać skuteczne sposoby oszczędzania na emeryturę, z których jednym jest ubezpieczenie emerytalne.

Dlaczego warto oszczędzać na emeryturę?

Żyjemy w bardzo niepewnych czasach, w których oszczędzanie pieniędzy dla wielu osób stało się podstawą. Myślenie o tym, jak będzie wyglądała nasza przyszłość, ma coraz większe znaczenie. Niestety dla wielu, często młodych osób aktywnych zawodowo emerytura to coś, o czym zdają się zupełnie nie myśleć. Niektórzy wychodzą z założenia, że po przepracowaniu określonej liczby lat obowiązkowe ubezpieczenie emerytalne, na które odprowadzają składki, zapewni im godziwą przyszłość. Niestety również w tym przypadku przyszłość nie wygląda zbyt optymistycznie.

Prognozy przewidują, że za około 20 lat emerytury mogą okazać się bardzo niskie. Jest to bezpośrednio związane z problemami demograficznymi, które spowodują, że świadczenie emerytalne wyniesie jedynie 1/3 ostatniej pensji. Kiedy zwrócimy na to uwagę, można zauważyć, że to naprawdę niewielkie pieniądze. Ubezpieczenie emerytalne, które oferuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jest więc tylko połowicznym rozwiązaniem. W takiej sytuacji posiadanie innego sposobu na oszczędzanie na emeryturę stanowi dla nas dodatkowe zabezpieczenie.

Problematyczne oszczędzanie

Oszczędzanie to bardzo drażliwy temat dla wielu Polaków. Znaczna część dorosłego społeczeństwa nie potrafi efektywnie oszczędzać, przez co często okazuje się, że pod koniec miesiąca brakuje im już pieniędzy. Co więcej, wiele osób wychodzi z założenia, że lepszym rozwiązaniem jest dla nich życie od wypłaty do wypłaty i nieodmawianie sobie przyjemności niż odkładanie pieniędzy na konkretny cel, np. emeryturę. 

Niestety, postępując w ten sposób, może okazać się, że po zakończeniu kariery zawodowej pozostaniemy bez środków do życia. Dotyczy to szczególnie osób, które wykonują tzw. wolne zawody, a ich składki na ubezpieczenie emerytalne w ZUS-ie są bardzo niskie lub nie posiadają ich wcale. Co więcej, nawet w przypadku osób posiadających umowę o pracę i regularnie odprowadzających składki emerytura może okazać się bardzo niska i ledwo wystarczyć na pokrycie niezbędnych wydatków jak rachunki, leki czy jedzenie.

Jak oszczędzać na emeryturę?

Jeśli zależy nam na tym, aby nasza przyszłość rysowała się w jasnych barwach, a czas po zakończeniu kariery zawodowej upłynął nam w radości i spokoju, warto wziąć sprawy w swoje ręce i rozpocząć oszczędzanie na emeryturę. W jaki sposób to zrobić? Najważniejsza jest regularność. Zanim zaczniesz odkładać pieniądze na emeryturę, stwórz swój domowy budżet i oceń, ile miesięcznie jesteś w stanie przeznaczyć na oszczędności. Pamiętaj, aby każdego miesiąca odkładać stałą kwotę. Jeśli będziesz robić to w sposób nieregularny, bardzo prawdopodobne, że nie uda Ci się odłożyć odpowiedniej kwoty, a pieniądze wydasz na inny cel.

Ubezpieczenie emerytalne – skuteczny sposób na oszczędzanie

Istnieją różne sposoby oszczędzania na emeryturę, jednak nie każdy z nich jest równie skuteczny. Najmniej opłacalne jest odkładanie pieniędzy i trzymanie ich w domu. Posiadanie ich w zasięgu ręki może sprawić, że pieniądze wydamy na inny, istotny w tym czasie cel. Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest ubezpieczenie emerytalne z opcją oszczędzania. Na czym ono polega?

To ubezpieczenie, które składa się z polisy na życie oraz długoterminowego planu oszczędzania na emeryturę. To bardzo opłacalna inwestycja w naszą przyszłość. Pozwala nam na zgromadzenie określonego kapitału, dzięki któremu po zakończeniu kariery zawodowej będziemy mogli żyć godnie, spełniać swoje marzenia i nie odmawiać sobie wyczekiwanych przyjemności. Druga część ubezpieczenia, czyli polisa na życie, zapewnia nam pełną ochronę zdrowia i życia podczas opłacania składek.

Portal superinformator.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy publikowanych przez czytelników. Komentarze niezgodne z polskim prawem będą usuwane. Na naszym portalu każdy ma prawo do wyrażenia swojego zdania. Zapraszamy do wzięcia udziału w dyskusji.

Napisz komentarz