zdjecia rentgenowskie zebow

Przewodnik dla pacjentów po rentgenie zębów

redakcja serwisu | 26 lipca 2023 | Komentarze: 0

Zdjęcia rentgenowskie zębów często budzą wiele wątpliwości i pytań, szczególnie wśród tych, którzy jeszcze nigdy nie mieli okazji skorzystać z tego rodzaju badania. W tym artykule postaramy się rozwiać wszelkie niepokoje i wątpliwości, jakie mogą się pojawić na temat tego narzędzia diagnostycznego.

Czym jest rentgen zębów?

Rentgen zębów, który jest oferowany zarówno przez prywatne kliniki stomatologiczne jak i publiczne placówki służby zdrowia, jest jednym z podstawowych badań diagnostycznych w stomatologii. Jest to obrazowanie za pomocą promieniowania rentgenowskiego, które przepuszcza się przez tkanki miękkie i twarde zębów. Na zdjęciu można dostrzec wszystko – od stanu szkliwa, przez ewentualne próchnicowe ubytki, po stany zapalne czy nawet guzy.

Dlaczego warto robić regularnie zdjęcia rentgenowskie zębów?

Regularne robienie zdjęć rentgenowskich zębów w Poznaniu pozwala na wczesne wykrycie różnorodnych problemów zdrowotnych – nie tylko tych bezpośrednio związanych ze stanem naszych zębów, ale także tych, które mogą mieć wpływ na nasze ogólne zdrowie. Na przykład, dzięki zdjęciom rentgenowskim można wykryć torbiele czy guzy, które są niewidoczne gołym okiem podczas standardowego badania stomatologicznego. Regularność badań w Poradni Rentgenodiagnostyki Stomatologicznej pozwala na monitorowanie stanu zdrowia jamy ustnej i szybką reakcję na ewentualne zmiany.

Jak przebiega badanie?

Pacjent siedzi lub leży na specjalnym fotelu, a urządzenie wyposażone w emiter promieniowania jest umieszczane w pobliżu twarzy. Zależnie od rodzaju badania, może ono obejmować całą jamę ustną lub tylko jej wybraną część.

Czy badanie jest bezpieczne?

Promieniowanie rentgenowskie używane w stomatologii jest bardzo małe i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia pacjenta. Dla porównania, dawka promieniowania otrzymywana podczas jednego badania rentgenowskiego zębów jest mniejsza niż ta, którą otrzymujemy podczas codziennego przebywania na słońcu.

Podsumowując, zdjęcia rentgenowskie zębów są kluczowym elementem diagnozy stomatologicznej i pomagają w utrzymaniu zdrowia jamy ustnej. Pamiętaj o regularnym badaniu swojego uzębienia!

Portal superinformator.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy publikowanych przez czytelników. Komentarze niezgodne z polskim prawem będą usuwane. Na naszym portalu każdy ma prawo do wyrażenia swojego zdania. Zapraszamy do wzięcia udziału w dyskusji.

Napisz komentarz