Profesjonalny administrator nieruchomości – czyli jaki?

redakcja serwisu | 20 czerwca 2022 | Komentarze: 0

Szukając administratora nieruchomości warto jest dopilnować, by była to osoba znająca się na swojej roli. Jak go znaleźć?

Jakie obowiązki posiada administrator nieruchomości?

Bycie administratorem nieruchomości nie jest prostym zadaniem, jednak o wiele łatwiej jest skupić wszystkie obowiązki w rękach jednej osoby czy podmiotu, niż rozpraszać wszystkie te kwestie na dziesiątki czy setki osób, które mieszkają w jednym bloku bądź są częścią tej samej wspólnoty. Nie oznacza to jednak, iż przez to administrator nieruchomości nie ma rąk pełnych roboty. To nadal bardzo odpowiedzialna i wymagająca praca, w przypadku której obowiązków jest naprawdę wiele. Jakie jednak dokładnie możemy wymienić? Przede wszystkim administrator zajmuje się szeroko pojętą obsługą prawną nieruchomości. Chodzi tutaj o wszelkie kwestie dotyczące tworzenia zebrań i podejmowania decyzji formalnych, prowadzenia spisu lokatorów, a także prowadzenia księgowości i zarządzania finansami. Zadaniem administratora jest również sprawdzanie stanu budynku, w razie problemów – zlecanie napraw podwykonawcom, a także utrzymywanie na dobrym poziomie pogotowi technicznych oraz prowadzenie odpowiedniej komunikacji z mieszkańcami.

Czy administrator nieruchomości musi spełniać jakieś warunki?

Jeszcze do niedawna każdy administrator nieruchomości musiał posiadać wyższe wykształcenie, profesjonalną licencję oraz nie być nigdy karanym. Obecnie te reguły nie są wiążące, lecz jeżeli chcemy zatrudnić profesjonalnego administratora, warto zadbać o to, by ten miał odpowiednie wykształcenie oraz licencję, która potwierdza jego kompetencje.

Administrator nieruchomości a firma administracyjna – czy są to bliźniacze pojęcia?

Jeżeli chodzi o zarządzanie nieruchomościami w Bydgoszczy, zwroty „administrator nieruchomości” oraz „firma administracyjna” to bliskie sobie pojęcia. Choć bowiem słowo administrator kieruje nasze myśli ku temu, iż mówi o jednej osobie, najczęściej tak szerokie i odpowiedzialne zadanie wykonywane jest przez większy podmiot.

Portal superinformator.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy publikowanych przez czytelników. Komentarze niezgodne z polskim prawem będą usuwane. Na naszym portalu każdy ma prawo do wyrażenia swojego zdania. Zapraszamy do wzięcia udziału w dyskusji.

Napisz komentarz