wizyta u dentysty

Masz braki zębowe? Sprawdź, dlaczego warto je uzupełnić!

redakcja serwisu | 22 października 2021 | Komentarze: 0

Wiele osób po utracie zęba nie decyduje się na uzupełnienie braku. Przyczyn może być wiele – brak pieniędzy, brak subiektywnej potrzeby wykonania uzupełnienia czy też strach przed dentystą. Braki zębowe warto jednak uzupełniać jak najszybciej. Dlaczego? Oto najważniejsze powody!

Brak zębowy – jakie może mieć przyczyny?

Brakami zębowymi czy brakami w łuku zębowym nazywa się przerwy, jakie powstają pomiędzy zębami po utracie jednego czy kilku z nich. Całkowity brak zębów nazywa się bezzębiem.

Do powstania braków zębowych może dochodzić z różnych przyczyn, na przykład może być to kwestia nieodpowiedniej pielęgnacji zębów, która doprowadziła do poważnej próchnicy i konieczności wyrwania zęba, skutek wypadku, podczas którego dochodzi do uszkodzenia uzębienia czy też efekt choroby.

Obecnie wszystkie braki zębowe można uzupełniać za pomocą odpowiednich uzupełnień protetycznych, czyli protez. Na wykonanie takiego zabiegu warto zdecydować się jak najszybciej po powstaniu braku. Dlaczego?

Dlaczego należy uzupełniać braki zębowe?

Gdy doszło do powstania braków zębowych, wówczas duże znaczenie ma ich szybkie uzupełnienie. Wśród najważniejszych powodów, dla których warto to zrobić, znajdują się poniższe:

1. Estetyka – widoczny w jamie ustnej brak zębowy wygląda niezbyt atrakcyjnie. Za pomocą protezy można odbudować utracony ząb czy zęby, aby nadać swojemu uśmiechowi naturalny, estetyczny wygląd.

2. Ochrona przed wadami zgryzu – brak uzupełnienia braku zębowego może przyczyniać się do powstawania wad zgryzu, zmiany pozycji zębów, na przykład ich przechylania się, obracania.

3. Trudności w mówieniu, jedzeniu – gdy braki zębowe nie zostaną uzupełnione, wówczas mogą one powodować trudności w mówieniu oraz w jedzeniu.

4. Zanik kości – jedną z poważniejszych konsekwencji związanych z nieuzupełnieniem braków zębowych jest dochodzenie do zaników kości żuchwy i szczęki, co także ma wpływ na rysy twarzy.

Prywatny stomatolog Kamieniec – https://www.wa-dental.pl/wa-dental w gabinetach stomatologicznych w Kamieńcu można skorzystać z pełnej gamy zabiegów mających na celu uzupełnienie braków zębowych. Dokładne informacje o ofertach gabinetów można znaleźć online.

Jak uzupełnić braki zębowe?

Braki zębowe mogą być uzupełniane za pomocą różnych rodzajów protez zębowych, które dzielone są na protezy ruchome oraz stałe.

Ruchome protezy zębowe pozwalają na skuteczne uzupełnienie braków i jednocześnie pozwalają na wyjmowanie protezy z jamy ustnej. Zaliczają się do nich protezy akrylowe czy szkieletowe.

Z kolei protezy stałe są trwałe i wygodniejsze, ale także dość drogie. Można wykonać je wyłącznie prywatnie. Są to między innymi mostki, korony zębowe, także wykonane z użyciem implantów stomatologicznych.

Portal superinformator.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy publikowanych przez czytelników. Komentarze niezgodne z polskim prawem będą usuwane. Na naszym portalu każdy ma prawo do wyrażenia swojego zdania. Zapraszamy do wzięcia udziału w dyskusji.

Napisz komentarz