Kompresory – rodzaje, właściwości i zastosowanie w przemyśle

redakcja serwisu | 23 czerwca 2022 | Komentarze: 0

W przemyśle stosowane są różne typy urządzeń, do których zaliczane są również kompresory – sprężarki. Jakie rodzaje sprzętu są wtedy używane najczęściej? Jakie mają one przeznaczenie?

Do czego służą sprężarki w przemyśle?

Sprężarka, inaczej kompresor jest rodzajem maszyny, której celem jest zwiększenie ciśnienia gazu albo też wymuszenie jego odpowiedniego przepływu. Dodatkowo ze względu na wytwarzanie ciepła podczas procesu sprężania powodują one podwyższenie temperatury gazu. Dzięki temu mogą one umożliwiać prowadzenie różnych czynności w zakładach przemysłowych.

Kompresory używane w przemyśle mają szerokie zastosowanie. Najczęściej współpracują one z powietrzem, ale również mogą być używane do innych typów gazów używanych w procesach przemysłowych.

Rodzaje sprężarek używanych w przemyśle

Sprężarki dzielone są na różne kategorie w zależności od ich budowy oraz przeznaczenia.

Najczęściej używane są sprężarki jak:

  • tłokowa

  • membranowa

  • rotacyjna, wirująca

  • łopatkowa

  • spiralna

  • promieniowa

  • osiowa

Jakie procesy wspomagają sprężarki w przemyśle?

Przemysł wykorzystuje sprężarki w wielu celach, co powoduje, że mogą być one spotkane w różnych zakładach przemysłowych.

Najczęściej sprężarki stosowane są jako rodzaj napędu przeznaczonego do różnych narzędzi i urządzeń. Za ich pomocą można zasilać między innymi urządzenia do malowania, piaskarki, szlifierki, wiertarki, klucze pneumatyczne czy młoty.

Sprężarki używane są również podczas dystrybucji gazów technicznych, przy przetłaczaniu gazu, zwiększaniu ciśnienia czy też w transporcie materiałów o sypkiej konsystencji.

Jak wybrać odpowiedni kompresor dla przemysłu?

Dobierając odpowiednie rodzaje kompresorów do stosowania w przemyśle, należy zwrócić szczególną uwagę na ich parametry techniczne oraz na jakość.

Polecane jest stosowanie kompresorów uznanych producentów, między innymi jak kompresor Thomas – https://www.garenpost.com.pl/kompresory-lopatkowe-thomas.html Firma ta specjalizuje się w produkcji nowoczesnych urządzeń przeznaczonych do użytkowania w przemyśle, między innymi sprężarek, pomp.

Zamawiając odpowiednie kompresory przeznaczone dla przemysłu, należy zwrócić uwagę na to, jakie mają one parametry pod kątem ich maksymalnego ciśnienia roboczego, wydajności pracy, pojemności zbiornika. W ten sposób można dopasować właściwy typ urządzenia do konkretnego przeznaczenia.

W doborze kompresorów powietrza i gazów dla przemysłu fachowe wsparcie zapewniają również sprzedawcy tych komponentów, którzy doradzą, jakie urządzenie warto wybrać.

Z aktualnie dostępnymi wariantami kompresorów różnych producentów można zapoznać się online.

Portal superinformator.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy publikowanych przez czytelników. Komentarze niezgodne z polskim prawem będą usuwane. Na naszym portalu każdy ma prawo do wyrażenia swojego zdania. Zapraszamy do wzięcia udziału w dyskusji.

Napisz komentarz