Jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać dofinansowanie pompy ciepła?

redakcja serwisu | 22 grudnia 2022 | Komentarze: 0

Pompy ciepła zyskują coraz większą popularność w Polsce. Zarówno inwestorzy, jak i prywatni właściciele domów coraz częściej decydują się na tego rodzaju rozwiązanie przy wyborze sposobu ogrzewania budynku. Obecnie możliwe jest uzyskanie dofinansowania instalacji pompy ciepła. Kto może się o nie ubiegać? Jakie są warunki?

Co to jest pompa ciepła?

Pompa ciepła to jedna z alternatyw na pozyskiwanie ciepła. Korzysta ona z energii naturalnej czerpanej z wody, gruntu czy powietrza i za pomocą procesów termodynamicznych wykorzystuje ją do wytworzenia niezbędnego ciepła. Rozwiązanie jest ekologiczne i dużo mniej szkodliwe dla środowiska naturalnego.

Kto może ubiegać się o dofinansowanie?

Obecnie o dofinansowanie zakupu i instalacji pompy ciepła mogą ubiegać się właściciele starych domów, jak i inwestycji nowych, powstałych od stycznia 2021 roku.

Dla starszych obiektów rząd proponuje dotację z programu Czyste powietrze. Mają one zachęcić właścicieli budynków ogrzewanych starymi piecami węglowymi do wymiany źródła ciepła na bardziej ekologiczne i przyjazne środowisku systemy.

Drugi program — Moje Ciepło — jest przeznaczony dla osób, które chciałyby zainstalować pompę ciepła w powstałym już budynku. Musi on jednak spełniać odpowiednie normy energooszczędności. Ta dotacja dotyczy budynków już wybudowanych, które uzyskały pozwolenie na użytkowanie lub są na etapie złożenia ich do odpowiednich organów.

Jakie warunki należy spełnić?

Dofinansowanie pompy ciepła jest możliwe po spełnieniu określonych warunków. W przypadku starych domów i programu Czyste Powietrze trzeba mieścić się w ramach określonych warunków finansowych:

  • roczny dochód nie może być wyższy niż 100 000 zł,
  • średni dochód miesięczny nie może przekraczać 1400 zł na jednego członka rodziny w gospodarstwie wieloosobowym i 1900 zł w gospodarstwie jednoosobowym.

W przypadku programu Moje Ciepło liczy się stan techniczny i stopień energooszczędności budynku. Według wytycznych wskaźnik rocznego zapotrzebowania na EP, czyli nieodnawialną energię pierwotną, która użyta zostaje do ogrzania budynku, podgrzania wody oraz wentylacji nie może przekraczać:

  • 63 kWh/m2 rocznie w przypadku wniosków składanych w 2022 roku
  • 55 kWh/m2 rocznie w przypadku wniosków, które zostaną złożone w kolejnych latach.

Portal superinformator.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy publikowanych przez czytelników. Komentarze niezgodne z polskim prawem będą usuwane. Na naszym portalu każdy ma prawo do wyrażenia swojego zdania. Zapraszamy do wzięcia udziału w dyskusji.

Napisz komentarz