rosliny doniczkowe

Jakie rośliny doniczkowe cieniolubne warto wybrać?

redakcja serwisu | 6 grudnia 2022 | Komentarze: 0

W wielu domach znajdują się rośliny doniczkowe. Mogą być efektowną ozdobą ze względu na bujne liście, a także piękne kwiaty. Niektóre wymagają dużej troskliwości, ale odwdzięczają się urodą cieszącą oko. Można ustawiać je na stanowiskach słonecznych lub cienistych – w tym drugim przypadku chodzi o rośliny cieniolubne. 

Rośliny doniczkowe do domu – określenie wymagań i możliwości

Rośliny będą ładnie rosły, jeśli spełni się ich wymogi dotyczące stanowiska i podlewania. Niektóre potrzebują dużej ilości światła i pozostawione w cieniu szybko zginą. Są oczywiście rośliny doniczkowe cieniolubne – w ich przypadku to właśnie ekspozycja na słońce może przyczynić się do szybkiej utraty witalności.

Rośliny łatwe w uprawie to te, które mogą znaleźć się w półcieniu. Nie przeszkadza im czasowy brak słońca ani oświetlenie przez pewną część dnia. To jednak nie wszystko. Właściciel roślin doniczkowych musi jeszcze wiedzieć, w jaki sposób podlewać dany gatunek, żeby mu pomóc a nie zaszkodzić.

Aranżacje roślinne wnętrz – wybór roślin

Kwitnące kompozycje lub rośliny zielone to naturalna ozdoba, która może całkowicie odmienić mieszkanie. Początkujący mogą zainwestować w różne rośliny doniczkowe łatwe w utrzymaniu, które nie przestaną rosnąć po jednym ominięciu podlewania. Dość wytrzymałe są np. sukulenty, ale w ich przypadku z kolei ważna jest mała ilość wody.

Ozdabianie wnętrza za pomocą roślin jest popularne do tego stopnia, że w sklepach z meblami i akcesoriami nie brakuje wyposażenia ułatwiającego aranżację. Są specjalne szafki, półki, a także osłonki metalowe, podstawki, doniczki i wiele ciekawych rozwiązań w tym gadżety elektroniczne (np. monitorujące stan roślin).

Kwiaty doniczkowe dla każdego

Decydując się na kwiaty, trzeba wykazać się ostrożnością, jeśli w domu są małe dzieci lub zwierzęta. Istnieją rośliny bezpieczne dla zwierząt, ale są też bardzo toksyczne. O właściwościach roślin można dowiedzieć się od sprzedawcy lub poszukać odpowiedniego gatunku w internecie.

Podsumowując, cieniolubne rośliny w domu sprawdzą się wszędzie tam, gdzie trudno o zapewnienie słonecznych stanowisk. Nie wymagają dużych ilości światła słonecznego, mogą więc stać np. w łazience.

Portal superinformator.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy publikowanych przez czytelników. Komentarze niezgodne z polskim prawem będą usuwane. Na naszym portalu każdy ma prawo do wyrażenia swojego zdania. Zapraszamy do wzięcia udziału w dyskusji.

Napisz komentarz