sadzonki lawendy

Jakie odmiany sadzonek lawendy można kupić w multiplatach?

redakcja serwisu | 4 maja 2023 | Komentarze: 0

Na rynku dostępnych jest wiele odmian sadzonek lawendy, które można kupić w multiplatach. Odmiany te różnią się między sobą wielkością, kształtem, kolorem i intensywnością zapachu, co pozwala na dobór roślin odpowiednich dla indywidualnych potrzeb i preferencji ogrodowych.

Rodzaje sadzonek lawendy 

Jedną z najpopularniejszych odmian sadzonek lawendy, które można kupić w multiplatach, jest Lavandula angustifolia, zwana również lawendą wąskolistną. Jest to gatunek, który jest uprawiany na skalę komercyjną ze względu na swoje piękne, niebieskie kwiaty oraz charakterystyczny, kojący zapach. Lawenda wąskolistna jest odmianą o średnim wzroście, która osiąga zwykle około 60-90 cm wysokości. Jej kwiaty kwitną latem, a po zasuszeniu nadają się do produkcji olejku eterycznego.

Kolejną popularną odmianą sadzonki lawendy w multiplatach, jest Lavandula stoechas, nazywana inaczej lawendą hiszpańską. Jest to gatunek o intensywniejszym zapachu i bardziej intensywnym kolorze kwiatów w porównaniu z lawendą wąskolistną. Lawenda hiszpańska jest odmianą, która rośnie w klimacie śródziemnomorskim, dlatego też wymaga ciepłych warunków do uprawy. Jej kwiaty kwitną wcześniej niż kwiaty lawendy wąskolistnej, zwykle wiosną, a roślina osiąga zwykle od 30 do 90 cm wysokości.

Lawenda francuska — hybryda dla każdego

Inną popularną odmianą lawendy, którą można kupić w multiplatach, jest Lavandula x intermedia, nazywana lawendą pośrednią lub lawendą francuską. Jest to hybryda pomiędzy lawendą wąskolistną a lawendą szerokolistną. Roślina ta charakteryzuje się wysoką jakością olejku eterycznego, dlatego też jest często uprawiana na potrzeby przemysłu kosmetycznego. Lawenda pośrednia osiąga zwykle od 60 do 90 cm wysokości, a jej kwiaty kwitną latem.

Inne odmiany sadzonek lawendy to m.in. Lavandula dentata, nazywana lawendą ząbkowaną, Lavandula latifolia, nazywana lawendą szerokolistną, Lavandula pinnata, nazywana lawendą piórowatą oraz Lavandula viridis, nazywana lawendą zieloną. Wszystkie sadzonki poziomek online różnią się między sobą kształtem liści, kolorem kwiatów oraz intensywnością zapachu.

Portal superinformator.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy publikowanych przez czytelników. Komentarze niezgodne z polskim prawem będą usuwane. Na naszym portalu każdy ma prawo do wyrażenia swojego zdania. Zapraszamy do wzięcia udziału w dyskusji.

Napisz komentarz