Wybór ukośnicy

Jaka ukośnica – porady i opinie

redakcja serwisu | 15 lipca 2020 | Komentarze: 0

Ukośnica jest narzędziem, które doceni zarówno profesjonalista, jak i majsterkowicz, którzy pracują dużo z drewnem. Nie jest to także sprzęt, który można kupić za 100 złotych w markecie budowlanym i z łatwością wymienić na inny, jeśli nie spełni naszych oczekiwań. Ze względu na wysoką cenę warto dokładnie się przyjrzeć możliwościom, jakie mamy, aby wybrać odpowiedni model.

W ukośnicę warto wyposażyć się, jeśli planujemy duży remont, pracę z drewnem, stawianie płotu albo inne konstrukcje ogrodowe. Im większy dom lub ogród posiadamy, tym większe pewnie zastosowanie znajdzie piłą ukosowa przy różnych pracach i naprawach.

Porady odnośnie wyboru piły ukosowej

Wybierając piłę ukosową warto zapoznać się z opiniami użytkowników w internecie. Wiele serwisów pozwala oceniać swoje produkty, jak tutaj: https://www.narzedzia.pl/pilarki-ukosnice,c11769/. Warto zwrócić na oba rodzaje opinii: negatywne i pozytywne. Choć uważa się, że te pierwsze zwykle dają lepsze rozeznanie, warto pamiętać, że niezadowoleni klienci często piszą je w emocjach, wyolbrzymiając niektóre fakty. Czasami też można trafić na felerny model, choć sama seria jest udana i ma uznanie konsumentów.

Z kolei zbyt optymistyczne opinie, pełne ochów i achów, także powinny wzbudzić naszą czujność. Oprócz forów i grup narzędziowych warto także zerknąć na Youtube. Znaleźć tam możemy wiele recenzji narzędzi oraz pooglądać je w akcji. W przypadku ukośnic dzięki temu można sprawdzić, jak radzą sobie one z różnymi materiałami. A ta kwestia może mieć bardzo duże znaczenie, jeśli zależy nam na modelu uniwersalnym, którym przetniemy zarówno drewno, jak i metal lub tworzywo sztuczne.

Gdy już zrobimy research i dowiemy się, jakie modele są popularne wśród użytkowników, warto sprawdzić ich techniczną specyfikację. Pierwszym parametrem jest moc silnika, ponieważ jeśli nie będzie nam ona potrzebna do większych projektów, wtedy wystarczy nam pilarka o słabszym silniku. Warto także zastanowić się, czy nie potrzebne będą nam wbudowane prowadnice oraz posuw, ułatwiający cięcie długich fragmentów drewna.

Jak cenowo wygląda zakup piły ukosowej?

Najtańsze piły ukosowe to koszt około 300 złotych. W tej cenie otrzymamy niewielką piłę ręczną, idealną do cięcia niezbyt dużych listewek, desek, paneli itp. Z pomocą takiej piły wykonamy na pewno remont domu albo stworzymy ramki na zdjęcia. Przy bardziej wymagających materiałach jednak piła może nie dać rady, zostawiać nierówną krawędź albo po prostu być niewygodna w obsłudze. Za taką kwotę musimy liczyć na model z cięciem jednostronnym oraz bez posuwu.

Za około 600 złotych jesteśmy w stanie kupić prosty model z posuwem. Docenią go z pewnością majsterkowicze i jest to właśnie cena, w którą powinniśmy celować, planując zakup ukośnicy na wiele lat. Nie będzie to z pewnością produkt idealny, ale powinien gwarantować możliwość obróbki różnorodnych materiałów. Z takim modelem piły wykonany zarówno cięcie paneli przy remoncie, jak i przytniemy precyzyjnie drewniane puzzle.

Do prac profesjonalnych zdecydowanie wybrać solidną ukośnicę z wbudowanym stołem, prowadnicami łożyskowymi, posuwem oraz dwustronnym cięciem. Takie modele to wydatek od około 1000 do 3000 złotych. Często pozwalają na cięcie w dużo szerszym zakresie niż 45-90 stopni, a ich stolik jest obracany.

Portal superinformator.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy publikowanych przez czytelników. Komentarze niezgodne z polskim prawem będą usuwane. Na naszym portalu każdy ma prawo do wyrażenia swojego zdania. Zapraszamy do wzięcia udziału w dyskusji.

Napisz komentarz