Jak wygląda pogrzeb kremacyjny?

redakcja serwisu | 19 czerwca 2023 | Komentarze: 0

W Polsce coraz częściej decydujemy się na pochówek kremacyjny zamiast tradycyjnego pochówku. Związane jest to z wieloma czynnikami, takimi jak brak miejsca na cmentarzach czy chęć ekonomii funeralnej. Jednakże, wiele osób nie wie jak wygląda taki pogrzeb i w jaki sposób przebiega ceremonia. Z tego powodu wyjaśniamy to w dzisiejszym artykule.

Co różni pochówek kremacyjny od tradycyjnego?

Pochówek kremacyjny rozpoczyna spalenie ciała zmarłego w specjalnym piecu kremacyjnym. Proces ten trwa około dwóch godzin i kończy się uzyskaniem prochów, które umieszczone w urnie zostają złożone w grobie. W przypadku tradycyjnego pochówku, ciało zmarłego jest grzebane w trumnie w ziemi na cmentarzu. Jedną z największych różnic między tymi dwoma rodzajami pochówku jest czas trwania ceremonii pogrzebowej. W przypadku kremacji, ceremonia zazwyczaj trwa krócej niż w przypadku tradycyjnego pochówku.

Jak przebiega pochówek kremacyjny?

Ceremonia pogrzebowa kremacji może przebiegać w różny sposób, w zależności od wyznawanej wiary oraz życzenia rodziny lub woli zmarłego. Wielu ludzi decyduje się na prostą ceremonię, podczas której urna z prochami jest wystawiona na widok publiczny. W przypadku bardziej uroczystej ceremonii, urna może zostać umieszczona na katafalku i ozdobiona kwiatami. Pogrzeby w Krapkowicach np. zgodnie z obrządkiem katolickim rozpoczynają się mszą pożegnalną w kościele. Po jej zakończeniu, urna z prochami jest przewożona na cmentarz, gdzie zostaje pochowana w specjalnie przygotowanym grobie lub umieszczona w kolumbarium. W Polsce nie istnieje możliwość rozsiania prochów na wyznaczonym terenie.

Podsumowując, pochówek kremacyjny jest coraz częściej wybierany w Polsce jako alternatywa dla tradycyjnego pochówku. Ceremonia pogrzebowa kremacji jest krótsza niż tradycyjna, ale nadal może być uroczysta i symboliczna. Niezależnie od wyboru rodziny lub woli zmarłego, ważne jest, aby ceremonia pogrzebowa, której organizację zapewnia m.in. Zakład pogrzebowy Konefał S.,  była godna i szanująca pamięć zmarłego.

Portal superinformator.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy publikowanych przez czytelników. Komentarze niezgodne z polskim prawem będą usuwane. Na naszym portalu każdy ma prawo do wyrażenia swojego zdania. Zapraszamy do wzięcia udziału w dyskusji.

Napisz komentarz