wozek widlowy

Jak dobrać wielkość wózka widłowego do rodzaju ładunku?

redakcja serwisu | 28 czerwca 2023 | Komentarze: 0

Wybór odpowiedniego wózka widłowego w zależności od rodzaju ładunku jest kluczowy do zapewnienia bezpiecznego i wydajnego transportu. Jak dobiera się odpowiednie wózki widłowe w zależności od towaru?

Dobór wózka widłowego – udźwig

Na początku należy wyznaczyć maksymalną wagę ładunku. Udźwig wózka widłowego powinien przekraczać najcięższy ładunek, jaki planuje się podnieść.

Bardzo ważne jest, aby wziąć pod uwagę zarówno ciężar poszczególnych ładunków, jak i wszelkie dodatkowe mocowania lub akcesoria, które mogą mieć wpływ na całkowitą wagę podnoszonego ładunku.

Gdy konieczne jest podnoszenie znacznych ciężarów, stosowany jest duży wózek widłowy – https://www.widlak-serwis.pl/menu/wynajem-wozkow-widlowych/duzy-wozek-widlowy-wynajem.html o wysokim udźwigu. Do mniejszych używane są wózki o standardowej konstrukcji, których nośność jest mniejsza, natomiast mają one również bardziej kompaktową budowę.

Dobór wózka widłowego – wielkość ładunku

Następnie trzeba uwzględnić wymiary ładunku, w tym jego długość, szerokość i wysokość.

Należy zwrócić uwagę na to, czy widły lub osprzęt wózka widłowego mogą pomieścić ładunek bez uszczerbku dla stabilności urządzenia lub stwarzania zagrożenia dla bezpieczeństwa.

Dobór wózka widłowego – środek ciężkości ładunku

Wyznaczenie środka ciężkości ładunku, czyli punktu, w którym ładunek jest równomiernie wyważony, także jest kluczowe dla bezpieczeństwa transportu.

Należy wybrać wózek widłowy, który może bezpiecznie obsługiwać określony rodzaj ładunku. Ładunki z wyżej położonymi środkami ciężkości mogą wymagać specjalistycznych wózków widłowych lub dodatkowych środków bezpieczeństwa.

Dobór wózka widłowego – zasięg masztu

W przypadku ładunków wymagających układania w stosy lub umieszczania przedmiotów na różnych wysokościach, warto sprawdzić maksymalną wysokość masztu wózka widłowego.

W takiej sytuacji odpowiedni wózek widłowy powinien podnosić ładunki na żądaną wysokość bez przekraczania swojego udźwigu lub utraty stabilności.

Dobór wózka widłowego – warunki pracy

Konieczne jest uwzględnienie wielu czynników, przykładowo szerokość alejki albo korytarza, stan podłogi, przeszkody i potencjalne pochyłości lub rampy.

Uwzględniając te właśnie czynniki, można zdecydować się na wózek o odpowiednich rozmiarach, zwrotności i mocy. W ten sposób prace będą mogły odbywać się bezpiecznie, ponieważ nie będą zagrażały im panujące w danym miejscu warunki, na przykład morka podłoga albo wąskie, trudne w manewrowaniu przestrzenie.

W razie problemów dotyczących doboru wózka widłowego, warto porozmawiać z wypożyczalnią, sprzedawcą wózków widłowych, producentem lub innym doświadczonym specjalistą od wózków widłowych.

Portal superinformator.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy publikowanych przez czytelników. Komentarze niezgodne z polskim prawem będą usuwane. Na naszym portalu każdy ma prawo do wyrażenia swojego zdania. Zapraszamy do wzięcia udziału w dyskusji.

Napisz komentarz