Małe i średnie przedsiębiorstwa niejednokrotnie borykają się z wieloma trudnościami. Jedną z nich bardzo często jest długi czas oczekiwania na otrzymanie środków z tytułu wystawionych faktur. Od lat wielu przedsiębiorców korzysta z faktoringu. Jest to niezwykle popularna usługa, dzięki której bardzo łatwo i szybko można poprawić sytuację finansową przedsiębiorstwa, które wystawia faktury z długim terminem płatności. W poniższym artykule wyjaśniamy, jak faktoring przekłada się na poprawę płynności finansowej firm.
Faktoring – co to za usługa i jak działa?
Faktoring to usługa, która z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością, przede wszystkim wśród małych i średnich przedsiębiorców. Jest ona dedykowana wszystkim właścicielom firm, którzy sprzedają towary bądź usługi w ramach odroczonego terminu płatności. Firmy, które chcą zdobyć zaufanie swoich kontrahentów, niejednokrotnie wystawiają im faktury z bardzo długim terminem płatności wynoszącym nawet 90 dni, co z kolei rodzi wiele ryzyk związanych z utrzymaniem płynności finansowej. Aby się przed nimi uchronić, stawia się właśnie na faktoring.
Faktoring polega na tym, że przedsiębiorca sprzedaje wyspecjalizowanej firmie wystawione przez siebie faktury, a w zamian za to otrzymuje od niej określoną kwotę pieniędzy. Dzięki faktoringowi można w niezwykle krótkim czasie poprawić sytuację materialną przedsiębiorstwa i uchronić się przed utratą płynności finansowej. Czas oczekiwania na przelew środków zazwyczaj wynosi maksymalnie kilka dni, jednak może też być znacznie krótszy.
Więcej o istocie faktoringu można dowiedzieć się na https://pragmago.pl.
Rodzaje faktoringu
Firma faktoringowa nie zawsze przejmuje całkowitą odpowiedzialność za odzyskanie należności od kontrahentów przedsiębiorcy korzystającego z tej usługi. Wszystko uzależnione jest od tego, jaki rodzaj faktoringu wybierzemy. Najpopularniejsze typy faktoringu to:
- Faktoring pełny, zamiennie faktoring bez regresu bądź faktoring właściwy. Wyróżnia się on tym, że faktor (firma faktoringowa) jest w pełni odpowiedzialna za wykupione od faktoranta (przedsiębiorcy) należności. Przedsiębiorca otrzymuje środki finansowe od firmy faktoringowej i nie musi już dłużej zajmować się windykacją należności od kontrahenta, ponieważ należy to do obowiązków faktora.
- Faktoring niepełny, zamiennie faktoring z regresem bądź faktoring niewłaściwy. Istotą tej formy faktoringu jest fakt, iż faktorant jest odpowiedzialny za to, by upewnić się, że kontrahent uiści wszystkie zobowiązania w odpowiednim terminie. W przypadku gdy jednak nie spłaci on należności, faktorant będzie zobowiązany do zwrotu należności otrzymanych od faktora.
- Faktoring mieszany. Jest to usługa, która łączy najważniejsze elementy faktoringu pełnego oraz niepełnego. Chodzi o to, że zadaniem faktora jest odpowiadanie za niewypłacalność kontrahentów, jednak jedynie do wysokości kwoty, którą wyszczególniono w umowie. Po tym, jak limit środków zostanie przekroczony, odpowiedzialnością będzie już obarczony faktorant.
Faktoring – najlepszy sposób na poprawę płynności finansowej
Wiele firm – przede wszystkim małych i średnich – ma problemy z utrzymaniem płynności finansowej. Wynika to z tego, iż przedsiębiorcy chcąc podpisać kontrakt z jak największą liczbą kontrahentów oferują im terminy płatności wynoszące nawet 90 dni. Tak długi czas oczekiwania na przekazanie środków sprawia, że istnieje ryzyko, iż firma nie będzie w stanie terminowo rozliczać się ze swoich bieżących należności.
Dzięki faktoringowi tego typu problemy znikają, ponieważ przedsiębiorca może otrzymać środki w wyjątkowo krótkim czasie oraz bez dużej liczby formalności. Faktoring to jeden z najlepszych i zdecydowanie najbezpieczniejszy sposób na poprawę płynności finansowej, z którego korzysta tysiące przedsiębiorców w naszym kraju.